Mladi matematičar Novica, očaran ideologijom skinheda, upada u svet navijača Radnika koje predvodi harizmatični Relja. U danu kad je ekipa Popboksa posetila ekipu ovog filma, Novica je algoritme zamenio martinkama
Stevan Filipović je prvim filmom pokazao talenat na koji se mora računati: niskobudžetni Šejtanov ratnik u našu kinematografiju je uneo neophodan dah svežine, nepobitno dokazavši da je žanrovski film moguć i u Srbiji. Odlučivši da (bar privremeno) pobegne iz sveta fantazije i mitskih čudovišta, Filipović se prihvatio ekranizacije teen angst drame Šišanje.
Priču za novi film su osmislili režiser, Staša Koprivica i Nataša Vranješ (ekipa Šejtana), a scenario je, uz Filipovićevu pomoć, napisao Dimitrije Vojnov. Ako se zagrebe ispod površine, može se uočiti da tematska promena u odnosu na prethodni film nije drastična. Poput Šejtana, i Šišanje se bavi životom beogradske srednjoškolske populacije, a radnja je smeštena u isti milje - nasilje u školama, huliganstvo, šovinizam... - bez šejtanovske fantazije.
Šišanje je po mnogo čemu poseban film. Umesto da ga snime u cugu, Filipović i ekipa su sedam planiranih nedelja za snimanje podelili na četiri dela. U novembru 2007. završena je prva etapa, a ovog leta i druga.
Priča o tinejdžeru Novici, koji od uzornog učenika i matematičkog šampiona postaje nabildovani skinhed, zahteva postupnu fizičku transformaciju glavnog glumca Nikole Rakočevića. Da bi se to postiglo, potrebni su meseci redovnih treninga i odlazaka u teretanu.
Snimanje u III beogradskoj gimnaziji za ekipu predstavlja povratak na mesto zločina, pošto je raskošno zdanje u Njegoševoj 15 već ovekovečeno u Šejtanovom ratniku. Mladi Petar Kovačević (17), najposvećeniji Filipovićev fan, kamerom beleži sve što se događa: planirano je da se ovaj materijal iskoristi za making of dodatak na DVD-ju. Kao prava domaćica, organizatorka Jasna Nikolić nudi gostima okrepljenje bananama i sokom.
Nepodnošljive letnje vrućine nisu puno omele efikasnost ekipe. Pripreme za snimanje scene planirane za taj dan teku bez trzavica i po dogovorenom rasporedu. Ekipa je raspoložena, razmenjuju se utisci od prethodnog dana, a posebne pohvale za odlično baratanje vatrenim oružjem dobija Nataša Šolak. Ona u filmu tumači policajku Lidiju i svi su saglasni da joj pištolj odlično pristaje, što ne treba da čudi pošto je instrukcije i savete dobijala od prave policajke.
Na (moju) žalost, popularna Kruševljanka je tokom moje posete setu imala slobodan dan, ali su zato tu Dragan Mićanović i glavna zvezda Nikola Rakočević. U jednoj od učionica na spratu gimnazije improvizovana je šminkernica, a snimanje se odvija u susednoj. Mićanović je nag do pasa, ne sme da obuče košulju kako se ne bi oznojio. Društvo mu pravi Vojnov, koji se iz prve ruke informiše o najnovijem filmu Gaj Ričija RocknRolla, u kome igra i Mićanović. Pored njih, tu su i Nikola Kojo (policijski inspektor Milutin) i Predrag Ejdus (profesor Hadži-Tankosić).
Glumačka ekipa Šišanja ima i jednu istinsku holivudsku zvezdu u usponu. Australijanka srpskog porekla Bojana Novaković ove godine je nastupila u novim filmovima Vila Smita (Seven Pounds) i Sema Rejmija (Drag Me to Hell), a nedavno je najavljeno i njeno učešće u kataklizmičnom spektaklu Rolanda Emeriha 2012 i mračnom trileru Edge of Darkness Martina Kembela, u kome će joj filmski otac biti Mel Gibson. Ona Minu, svoj lik u Šišanju, opisuje kao „hardkor-naci devojku koja hoće da sve bude po njenom“.
Filipovićeva asistentkinja Maja Miloš suvereno vlada situacijom. Oko nje je okupljeno 20-ak srednjoškolaca statista i svi slušaju njena uputstva. U učionici gde će se odvijati snimanje ogromni reflektori podižu temperaturu. Ipak, niko se ne žali. Omladina kreće da zauzme mesta, Maja ih raspoređuje i opominje da upamte gde ko sedi. Režiser daje poslednje instrukcije, sve je spremno za početak.
Mićanović, koji glumi profesora matematike, ulazi u učionicu i počinje da „radi s đacima“. U tom trenutku u hodniku se pojavljuje Nikola Rakočević. Obrijane glave, u prepoznatljivoj skinhed uniformi, mladi glumac izgleda kao tempirana bomba. Nervozno korača ka vratima i bez kucanja ulazi.
Filipović s direktorom fotografije Mihajlom Savićem na monitoru ispred učionice posmatra kako se scena odvija. Mali broj odabranih okupljen je oko režisera i posmatra na monitoru šta se odigrava u učionici. Ostali članovi ekipe su se povukli i potpuno primirili; neophodna je apsolutna tišina.
Prizor na monitoru deluje impresivno. Boje su bogate, slika oštra i realistična; Šišanje je prvi srpski film koji se snima novom Sony HDSR-F23 kamerom, poslednjom rečju digitalne tehnologije. Iz učionice se čuje vika, napetost se može seći nožem. Filipović ovu zahtevnu (i za priču izuzetno važnu) scenu ponavlja još nekoliko puta, a posle četvrtog ili petog dubla, vidno zadovoljan, obznanjuje da je vreme za kraću pauzu.
Posle letnjeg odmora Filipoviću i ekipi predstoji radna jesen. Planirano je da u septembru i oktobru budu završene poslednje dve etape snimanja, dok je zima rezervisana za postprodukciju. Producentska kuća Hypnopolis, koja je stajala i iza Šejtanovog ratnika, već je s Tuckom ugovorila domaću distribuciju filma. Doduše, premijera Šišanja još nije fiksirana, ali se pretpostavlja da će film bioskopski život započeti u prvoj polovini naredne godine.
Ko, šta, gde, kada?
Sve počinje na Banjici, na stadionu Fudbalskog kluba Radnik, na čijim tribinama traje sukob između dve navijačke grupe skinheda i dizelaša. Šišanje je priča o odrastanju, ljubavi i pogrešnim izborima glavnog junaka Novice (Nikola Rakočević). On je mladi matematički genije koji misli da će sve dečačke snove, poštovanje i ljubav ostvariti ukoliko se pridruži jednoj od navijačkih grupa. Vođen harizmom navijačkog vođe Relje (Viktor Savić) i zaljubljenošću u komšinicu Minu (Bojana Novaković), Novica postaje skinhed. Film govori o tome koliko je malo pogrešnih koraka potrebno mladom čoveku da uništi svoj život i živote svojih najbližih. Junaci Novica i Relja su sporedni likovi u Filipovićevom debitantskom ostvarenju Šejtanov ratnik. U Šišanju se priča o njihovom prijateljstvu razvija. |
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari