Madonna Louise Ciccone Ritchie je na poslednjem albumu za Warner Bros. ugostila krem savremene pop scene - Justina Timberlakea, Timbalanda, Pharrella Williamsa i Kanyea Westa
„Bio sam prvi muzički novinar iz Evrope koji je intervjuisao Madonnu. Zbog nje sam 1982. leteo u Njujork. Rekla mi je 'zdravo' i 'do viđenja'. Između 'zdravo' i 'do viđenja' uglavnom se cerekala, srkala pivo iz flaše, podrignula jednom ili dva puta. U međuvremenu se i igrala sa jednim od brojnih raspeća koja je nosila okačena oko vrata. Ponašala se totalno neprofesionalno i vulgarno”
- Neil Tennant, rimokatolik, homoseksualac iz Njukasla, 7/2004.
Posle razvoda sa Seanom Pennom („the coolest guy in the universe”) 1989. godine, i pored stihova: „I've had other guys/ I've looked into their eyes/But I never knew love before/Til you walked through my door“, 163 cm visoka zvezda konačno je uvidela da „pravi muškarac“ nije ono što je zanima i ispunjava.
Brojne rent-a-man veze su joj služile, a verovatno i dalje služe za zadovoljavanje fizioloških i bioloških potreba. Primarna misija i opsesija su (p)ostali pravljenje novca i manipulisanje ljudima. Dizanje i spuštanje vrednosti akcija? Pola godine posle potpisivanja ugovora vrednog 120 miliona dolara s kompanijom Live Nation, vrednost firme se prepolovila.
Negde je pročitala da Škoti ne nose gaćice ispod kiltova i da diselektični (disleksični – disleksija) muškarci prilikom seksa ne koriste ono što prilikom seksa uglavnom najviše i smeta – mozak. To je, pretpostavljam, i objašnjenje zašto se najgora glumica svih vremena udala za Guya Ritchieja, Eda Wooda 21. veka.
Najgori Popboksov kritičar svih vremena nije pronašao puno informacija (on d vikipedija, ofkors!) o njihovom braku, ali odnos količine tekstova o Madonni s jedne, i njenom aktuelnom, deset godina mlađem suprugu, s druge strane, prema slobodnoj proceni je 500.000.000 prema (ni)jedan. Njeno bogatstvo se procenjuje na oko pola milijarde dolara!!! Ona je osoba koja kod kuće nosi suknju (na ovom mestu se šalim na račun Škota, ako niste primetili!).
Da je kojih 30-ak godina mlađa, ova 50-godišnjakinja bi na omotu najnovijeg albuma izgledala kao nevesta koju bi svaka majka poželela za svog sina. Ovako, izgleda tako da bi je svaki sredovečni otac poželeo za sebe.
Jezikom prelazi preko crnog zavoja, upravo odmotanog s prstena na kom je dijamantima upisan njen ne baš preterano zvučan hip-hop pseudonim: M-dolla. Za nju kao da sva ovozemaljska, prirodna i neprirodna bogatstva ne igraju nikakvu ulogu. Kao da su karte tek podeljene.
Još u vreme snimanja albuma Ray of Light, malecka vorkoholičarka je producentu Williamu Orbitu rekla: „You can sleep when you’re dead“, (vredni Crnogorci to u desetercu i mjesecu prosincu opevaše, koncert u Jazu otkazaše...).
Posle uspešne avanture s nizom evropskih producenata – Stuartom Priceom (trenutno radi na novom albumu Killersa) i avganistanskim Švajcarcem Mirwaisom – Madonna se vraća američkim korenima, putem koji je utrla njena prva producentska ljubav i prva stepenica u karijeri, John „Jellybean“ Benitez.
Učiteljskim štapom ovoga puta lupa po prstima The Neptunesa, J. Timberlakea i Timberlanda. Hard Candy? Madonna se neslano šali na račun svojih godina, kao i godina dvostruko mlađih saradnika. U pozadini omota, napred i pozadi, slika lilihipa, baš kao da su ga „napravili bombondžije Bosiljčić“.
Do poslednjih taktova repetitivne strukture skoro u potpunosti crpu fundament beskrajnih izlazaka; petkom uveče, cela subota, pa sve do nedeljnog popodneva. Reči, bilo da ih izgovara diva sama, Kenye West ili neko treći, cepkaju se i dele u slogove, poput recikliranih modula, uklapaju se u respiratornu kulisu isprogramiranu da podjednako dobro gruva u kućnom računaru ili kroz auto zvučnike.
Hi-NRG večeri ispunjene beskrajnim vožnjama od kluba do kluba. Zatvaramo vrata klubova. Zgažena konzerva... Red Bull... poslednja cigareta. Ljubav na parkingu. Prvi zraci jutarnje svetlosti. „Jutro je. Slušam kako sviće...“
O aktuelnosti saradnika bi možda i moglo da se raspravlja. Spanish lesson na momente zvuči kao rip-off nekog digihita s jedne od dve verzije legendarnog albuma N.E.R.D.-a In The Search of... (2001/2002).
Poslednja vožnja, poslednji krug, Voices ide više, ide dublje. Radijus se širi, album ide na ripit. „Who is a Master and who is a slave?“ Koliko se toga promenilo od onog dana kad si kao školovana plesačica u onom zakrpljenom kaputu sa 35 dolara u džepu stigla u Njujork, kada si udahnula svež vazduh punim plućima, a život te – ni krivu, ni dužnu – kaznio?
4 Minutes
Draga Madonna, teško mi je da razmišljam o tebi i tvom novom albumu. Pre dva dana izvadili su iz podruma devojku koju je 25 godina tamo zatvorenu držao rođeni otac. Napravio joj sedmoro dece, od kojih troje nikada pre nisu ugledali svetlost dana.
U kakvom ovo svetu mi živimo? Čeznemo za onim što ne poznajemo, volimo ono što nemamo, najdraže primećujemo tek kad nestanu. Znam, umorna si. Ali umorni smo i mi. Veruj nam!
Povezani članci:
"Madonna - Pobuna u porno molu", Ritam (2005)
"Confessions on a Dancefloor" - recenzija albuma (2005)
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari