(PGP RTS)
Peti album zemunskog repera rezultat je plemenite ideje da se veći broj nebeogradskih MC-jeva kroz autorski doprinos u pesmama na ovom izdanju predstavi širem auditorijumu
Prvi album Vudu Popaja Voodoo E Popeye (1998) i singl Karantin su domaću rep scenu oplemenili pomerenom duhovitošću koja je tada bila prilično strana većem delu preterano "ozbiljne i samosvesne" hip hop ekipe. Posle ovog izdanja Radenko Stojanović je, gledajući svoju okolinu kroz isto treš-bizarno sočivo, objavio još tri albuma koji su bili prepuni pesama kao što su: Gistro bulja, Preklane na raspustu, Čudesni kulen Amelije Pulen, Tito na Mesecu, Krmeleon protiv kuratog goveda i druge.
Usput je objavio zbirku pesama Argo embargo, roman Razglednice iz Bumeranga, strip Skupljači perja rano lete i snimio komediju koja se bavi obradama narodnih i zabavnih pesama Napad na stanicu Express. U filmu se, između ostalih, pojavljuju i Vanja Bulić, Ana Stanić i Žika Milenković.
Uporan, vredan i već neko vreme na margini aktuelne rep scene, osećajući se, kako je nedavno izjavio za Popboks, kao "provincijalac u svom rodnom gradu", Popaj je rešio da na najnovijem izdanju pokaže koliko je ostatak Srbije zapostavljen i uništen zahvaljujući činjenici da su sve "najgore pojave i odluke došle iz Beograda" i da "debili odlučuju umesto nas".
Slično poslednjim citatima, koji su deo uvodne numere Ograda od Beograda, i utisak posle nekoliko puta preslušanog albuma je da optužbe na račun glavnog grada nisu dovoljno argumentovane i jasne. Ogromna količina opravdane ogorčenosti nije dobro artikulisana, pa tupi oštricu stihova, koji postaju benigni i puni opštih mesta kao npr. u pesmi Ovo nije moj grad, u kojoj Popaj kaže: "Jer normalan je čovek ovde obična senka, što ulicama luta k'o budala neka, svakog dana pronađu neko mrtvo telo, ovo nije moj grad već bolesno selo".
Posle toliko godina srozavanja prestonice prijalo bi čuti i neke konkretne primere, situacije i imena. Osim simpatičnog osvrta na gužvu u saobraćaju u pesmi Putnik, toga gotovo da nema.
Veliki broj uglavnom mladih MC-jeva koji gostuju i autorski učestvuju u ukupno 16 pesama (14 plus dve bonus), u realizaciji se pokazao s promenljivim uspehom. Tekstovi, kojima svakako ne nedostaje iskrenost i posvećenost, ni po čemu ne odskaču od proseka domaće rep produkcije koja, tanušnog vokabulara, često pati od malodušnosti i banalnosti.
Nekoliko MC-jeva stilski i lirički odskaču; svetli primeri svakako su Massive i Sotir u pesmi Dok mi se pivo ladi, nepretencioznoj i simpatičnoj alkoholnoj seansi, i Kasper u Putniku, pod očiglednim Marčelovim uticajem.
Van konkurencije je Iskaz, koji u crossover komadu Crna odela nadmoćno dokazuje zašto je u ovom trenutku najbolji mladi rep autor u Srbiji. Snaga kojom sipa stihove i energija koja izvire iz svakog odsviranog tona su, zamislite samo – uzbudljivi. Pored (svog dela) teksta on u ovoj pesmi potpisuje muziku i aranžmane, ali i produkciju (zajedno sa Nemanjom Bujišićem).
Ovo nije moj grad
Popaj se definitivno najbolje snalazi na terenu duhovitih i bizarnih opservacija tipa: "Jezdin život nije bajka, Jezdin život nije film, on je prod'o Jugoskandik, više nema ništa s tim; reci mi, hemoroid nije za tebe, reci mi..." (nastavak serijala Kalambur, na ovom albumu s rednim brojem 4/5)Ovaj stih je zapravo frankenštajnski spoj refrena pesama Sexy magazin Psihomodo Popa i Kenozoik Idola, i naravno, funkcioniše mnogo bolje u okviru pesme, okružen tonom sličnih bedastoća, nego ovako izvučen iz konteksta.
Najbolja pesma na albumu je zapravo prvi bonus – Legenda o Tomi Čvarku, timbartonovska jazzy kolaboracija sa Vojom Vijatovim koja, uz Iskazovo gostovanje, značajno diže kvalitet celom izdanju.
Interesantan i vredan koncept koji svakako zaslužuje dalju razradu, ali koji nam ovog puta, nažalost, tek u naznakama otkriva potencijal nebeogradskog repa.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari