EKSKLUZIVNO: ASIAN DUB FONDATION U ENGLESKOJ NACIONALNOJ OPERI
Gaddafi: A Living Myth
Nova sezona Engleske nacionalne opere (ENO) u programu Sky and Artsworld otvorila se premijerom projekta Gaddafi: A Living Myth (Gadafi, živi mit), izvedenog na muziku Asian Dub Fondation (Steve Chandra Savale, Sanjay Tailor, Babu Stormz) u saradnji sa egipatskim muzičarima Diaspora i uz podršku stalnog orkestarskog sastava ENO, na libereto Shan Khana i u režiji Davida Freemana
U klasičnom ambijentu londonskog
Coliseuma i nakon trogodišnjeg rada, ova kombinacija savremenog plesa i teatra, progresivnog video rada i originalne muzike bavi se konceptom masmedija, autoritativne vlasti i politike 90-ih na relaciji Istok-Zapad, a kroz prizmu života predsednika libijske Džamahirije – generala
Muammara al-Gaddafija.
Misteriozan i kontraverzan libijski vođa, Gadafi je u poslednje dve decenije prošao put od najopasnijeg teroriste na svetu do prijateljskog, donekle ekscentričnog, saveznika Zapada. Poznat po neuobičajenim autfitima (ponekad upoređivanim sa Michael Jacksonovim), kao i senzacionalnim javnim nastupima (kao kad je na Evropskom samitu u dvorištu Versaja postavio šator okružen naoružanim telohraniteljkama), biografija ovog severnoafričkog revolucionara sadrži dovoljno materijala za pregled savremene istorije.
Komad, podeljen u dva seta od po 50 minuta, prelazi period od italijanske kolonizacije Libije '31. preko proglašenja nezavisnosti i politike koja je dovela do sukoba sa Zapadom kasnih 70-ih, do skorašnjeg izmirenja i ponovnog otvaranja Libije ka svetu. Celokupna scena je minimalno dekorisana, ali se efekat postiže impresivnim video-kolažem u pozadini i ukusnim, strogo kontrolisanim osvetljenjem. Glumačka i plesačka postavka iz stalne trupe Nacionalne opere pravi prelaze između raznorodnih scena koje, preko podosta brejk-densa i uzvikivanja političkih parola u rep maniru oslikavaju nasilje, korupciju, ulične demonstracije, revoluciju, formiranje nove vlasti i međunarodnu političku scenu.
Muzički, dok orkestar izvodi tradicionalne severnoafričke standarde, autentičan i prepoznatljiv džangl-dab-elektro rege zvuk
Asian Dub Foundation je konstantno prisutan, naročito ritmom koji neprestano flertuje sa pankom, uz konstantan dram-end-bejs koji gotovo prelazi u hard-kor u izvesnim momentima. Sav tekst se izgovara-repuje preko muzike.
Sve zajedno, poprilično neuobičajen miks koji očigledno za cilj ima podjednako promociju javnih institucija u „inovativnim“ projektima koliko i podršku „mladih“ i „progresivnih“ umetnika. U momentima, pogotovo kada se uzme u obzir nesvakidašnji sastav očigledno neobavezno obučene/isfrizirane publike, čini se da ovaj koncept i može da funkcioniše ali ipak, kao kada lik Gadafija paradira preko scene u blještavom kostimu sa uživim prenosom na platnu iza sebe uz zeleni strobo koji šara preko publike, stiče se utisak da neke stvari jednostavno ne treba mešati.
Ukupno je izvedeno šest predstava ovog komada a ADF su najavili i izdavanje originalnog saundtreka.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.