Siguran znak da je jedan bend zapao u kreativni ćorsokak jeste kada čujete kako najavljuje „povratak u formu“. Kao skorije primere tog rockerskog oblika samonametanute krivice možemo uzeti Metallicu i R. E. M. kod kojih je pozivanje na „slavnu“ prošlost ukazivalo zapravo na nedostatak uzbuđenja i zanimljivih ideja u muzici koju su napisali tokom prve decenije 21. veka (zapravo, Metallica mnogo duže).
( Warner Music Group)
Slučaj britanskog sastava Suede je zanimljiv na svoj način. Izrastao na tradiciji „britanske ekscentričnosti“ (koju određuju imena poput Oscara Wildea i Davidea Bowiea), ukorenjen najizrazitije u glam-rocku, početkom devedesetih je na prvencu Suede (1993) i albumu Dog Man Star (1994) rock muziku učinio zanimljivom generacijama koje se ne opterećuju zastarelim seksualnim uzusima, jednako koliko i devojčicama koje osećaju neodoljivu potrebu da vrište u prvim redovima. Međutim, iako to nije bilo toliko očigledno na Coming up (1996), odlazak gitariste Bernarda Butlera označio je i promenu stila, odnosno omekšavanje i odlazak u vode gitarskog popa.
To nas, nakon niza bledih izdanja i pauze, dovodi do priče o Bloodsports. Ono što je prva dva albuma Suede činilo izuzetnim jeste borba dva teška ega (pevača Bretta Andersona i pomenutog Butlera, koji je od gitar monstruma u najpozitivnijem smislu te reči dogurao do toga da bude najzaslužniji za „slučaj Duffy“) koja rock muzici daje ono najbolje – čini da bend zvuči napeto i „neobuzdano“. Nasuprot tome, novi album po suštinskoj odlici ostaje u ravni post-Dog Man Star izdanja – na njemu je, u najvećem delu, bend potpuno podređen Andersonu (što je i dovelo do objavljivanja prethodnog albuma New Morning i pauze), i zvuči korektno ali monotno, sa veoma lošim početkom (blago euforična Barriers koja evocira U2 iz osamdesetih) i pesmama koje vas ozbiljno dovode u iskušenje da prekinete sa preslušavanjem albuma (npr. Sabotage). U takvoj situaciji ni sasvim korektan singl It Starts and Ends With You ne pomaže mnogo.
Razočaranju doprinosi i utisak da je bendu promakao očigledan zicer. Okosnicu Bloodsports su zapravo trebale da čine Hit Me i Sometimes I Feel I’ll Float Away u kojima Richard Oakes najzad zvuči kao gitarista velikog benda spreman da zaista „zgazi“ distorziju i potisne Andersona u drugi plan (najzad), dajući muzici Suedea toliko žuđenu protivtežu.
Ovako, rekao bih da je bend ostao veran svojoj „lošijoj prošlosti“. Pritom je uspeo i da promaši prazan gol. U svakom slučaju, previše pehova.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari