Biće da ima boga, ili što reče Rory Gallagher, “Could`ve Had Religion“
Crno, belo, crtano...
Veze jazza i filma su odavno opšte mesto pa ih sad nećemo “razvezivati”, dovoljno je reći da su ta dva oblika stvaralaštva/zabave po mnogo čemu vršnjaci, a posebno su bili upleteni u zlatnom dobu Holivuda. Nije dakle čudo ni da brojni jazz-festivali po svetu imaju i filmski deo programa, npr. u Montrealu festival upravo ovih dana ponovo prostire dragocen Cine Jazz u kinoteci pokrajine Kvebek, a onda je jasno i da puno arhivskih materijala dolazi ekskluzivno iz Pariza. Jednokratno se prikazuje niz zapisa sa davnih nastupa velikana ove muzike, ali među dokumentarnim snimcima ima i umetničkih tvorevina na teme jazza i sa njim. Tako se pojavljuje i 14-minutni Concerto pour mitraillettes iz `57, čuvenog zagrebačkog animatora Dušana Vukotića, jedinog Oskarovca iz SFRJugoslavije.
I festival JazzaVienne uvrstio je filmove u svoj program, i to nedeljom posle koncerata u antičkom amfiteatru. Kada se po nastupu pevačice Madeleine Peyroux – rođena `73. na Jugu SAD, posle Njujorka odrastala u Parizu, sa margina jazza barata pesmama Bessie Smith, Josephine Baker, Dylana, Cohena... - i našeg ne tako davnog gosta, crnog pijaniste Ahmad Jamala, dinamičnog veterana s ritam-sekcijom, na pročelju ogromne pozornice zategne bioskopsko platno, počeće Jazz & Cartoons. U izboru animiranih/crtanih filmova (uglavnom iz SAD) koji su koristili muziku, ličnosti i estetiku jazza biće i Betty Boop, Kojot i Ptica trkačica...
Pretprošle nedelje posle zapaljivog gospel-koncerta na istom mestu prikazan je dugometražni igrani Stormy Weather iz 1943. (režija: Andrew Stone, iskusan u ovom žanru). Tek nedavno restauriran, ovaj filmski biser pravljen je bez ambicije veće no da predstavi crnu muzičku scenu u SAD 30-ih godina: jazz uopšte, a posebno ragtime i swing i stepovanje/tap dancing. Musical/scenario je naravno tanak. ali pružio je retku priliku tadašnjim tamnoputim zvezdama da se pojave u većim ulogama u komercijalnom ostvarenju: Bill `Bojangles` Robinson, zadivljujući plesači braća Nicholas, pijanista/pevač Fats Waller u barskoj verziji Ain`t Misbehavin, g-din Hi-De-Ho Cab Calloway od koga je trikove krao i M. Jackson i predivna mlada Lena Horne koja blista u There`s No Two Ways About Love i odlično postavljenoj Stormy Weather. Nigde upisani, u pozadini sviraju i macani kao Coleman Hawkins. Sada je moguće uživati uz crno-belu sliku i dobar zvuk, samo ne pomešajte ovaj s ostala tri filma istog naslova!
|
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.