Ni na planu friških američkih TV komedija i dramedija nema krunskih postignuća (poput Parks and Recreation, Community, Hung, Modern Family, Raising Hope... iz ptrethodnih sezona), ali tu je ipak nekolicina zbilja dobrih izdanja tamošnjih kreativaca
Enlightened
Kreatori: Laura Dern & Mike White
Uloge: Laura Dern, Diane Ladd, Luke Wilson, Mike White, Timm Sharp, Sarah Burns
TV kanal: HBO
HBO je reputaciju najprestižnijeg kablovskog kanala stekao i zahvaljujući tome što brižljivo neguje ukus svoje publike, istovremeno istrajno izlazeći u susret preferencama svojih pretplatnika. Otud dramedija Enlightened (Prosvetljena) stupa na već dobrano utabano tle i traži šansu na teritoriji koju već par sezona zauzimaju serijali Hung i Bored to Death, kao poslastice za intelektualiustički nastrojenu publiku, ipak sklonu i suptilnijim vidovima komedije. Ovo je priča o borbi histerične žene na pragu srednjeg doba (u maestralno odmerenoj i promišljenoj glumačkoj kreaciji Laure Dern, koja je i jedan od kreatora i producenata ovog projekta) koja nakon oporavka u new age lečilištu nastoji da povrati pozicije u kozmetičkoj korporaciji koja ju je i dovela do nervnog sloma. Osim toga, ona se rve sa majkom teškom na emocijama, novim saznanjima, nerazrešenim odnosom sa bivšim mužem i dvoličnošću nekadašnjih prijatelja i saradnika. Ponajbolji termin da se opiše prikazano u ovom serijalu je „suptilnost“, i uz pomoć te suptilnosti i dosta takta u Enlightened uključenih kreativaca ova priča o suštinski nedopadljivom karakteru pobuđuje simpatije, empatiju, a dovoljno je razloga za glasan smeh. Rediteljski seriju podržavaju nekadašnji velikan Jonathan Demme, nova zvezda američkog indie filma Miguel Arteta (Youth in Revolt, Cedar Rapids) i sam Mike White, ostatak glumačkog ansambla je krajnje nadahnut, tu je i par antologijskih scena, ali sudeći po mršavim rejtinzima (tek oko 200.000 gledalaca po epizodi) ovoj vrlo dobroj seriji (i izdašnom konceptu), nažalost, sledi skori i konačni kraj.
>
Up All Night
Kreator: Emily Spivey
Uloge: Christina Applegate, Will Arnett, Maya Rudolph, Jennifer Hall
TV kanal: NBC
Iskustveno gledano, sada već veterani TV komedija Christina Applegate (Married With Children) i Will Arnett (Arrested Development) udružili su glumačke i producentske snage na atipičnom sitcomu Up All Night. Kretaor ove serije je Emily Spivey, jedno od vrlih pera novijih izdanja neuništive Saturday Night Live, a atipičnost se ogleda u tome što se u formi i minutaži sitcoma ovde nudi priča, definisana dosta precizniom ravnotežom dramskog i komičnog, o evoluciji jednog odnosa i dosta okasneloj prokrastinaciji bračnog para koji dolaskom deteta na svet teškom mukom odustaje od pređašnjeg načina života. Up All Night obrađuje nešto ozbiljnije teme nego tipičan američki sitcom, a evidentna je i ambicioznost izrade. Osim toga, Up All Night se izborio i sa pipavom građom međuljudskih odnosa unutar bračno-roditeljskog mikrokosmosa, što je u velikoj meri zasluga udarnog glumačkog dvojca. Ipak, mora se napomenuti da je bilo potrebno nekoliko epizoda da se uspostavi dovoljno čvrsta ravnoteža izmeđa osnovnog plana priča i kraka koji se tiče egocentrične TV voditeljke (tumači je (i ovde) izvanredna Maya Rudolph) za koju radi lik Applegateove.
Suburgatory
Kreator: Emily Kapnek
Uloge: Jane Levy, Jeremy Sisto, Cheryl Hines, Carly Chaikin, Rex Lee, Allie Grant, Alan Tudyk
TV kanal: ABC
Kreatorka ove serije zanat je pekla na izvrsnim serijama Parks and Recreation i Hung, te je diskretna, a ubojita satira kao značajan sastojak ta dva TV rada u obilju prisutna i u slučaju Suburgatory. Suburgatory počiva na jednostavnoj premisi i jasnoj oprečnosti – mlađi samohrani otac se, uplašen pred obiljem iskušenja koje pruža velegrad, seli sa ćerkom-tinejdžerkom u spokojno bogataško predrgrađe. Poetika koja krasi Suburgatory dosta toga duguje onome što pamtimo iz odličnih filmova na srodne teme – pre svega izvanrednog diptiha Heathers i Meet the Applegates Michaela Lehmanna. Dakle, izvor užasa za glavnu junakinju (buntovnu i ciničnu malodobnu alternativku Tessu, koju sjano glumi nešto starija Jane Levy) je poptpuna uniformnost, sterilnost i jednoumlje koji caruju tim predgrađem kao sigurnom lukom za povlašćene i od čari istinskog života odrođenih. Ovo je glavnotokovski TV rad, te ne treba očekivati direktniju levičarsku ostrašćenost, ali je zato tu fina i taktično izvedena suberzija, koja sa odličnim tempom naracije i na mestima bravurozno višeznačnim tekstom predstavlja ključne adute ove televizijske novine. Suburgatory se nameće kao još jedan od primera kako se suštinski strogo i jasno opcrtane granice prihvatljivog i poželjnog izraza u kontekstu mainstream televizije uz dovoljno mudrosti i strpljenja mogu ako ne rastočiti, a ono barem pomeriti za koju jotu dalju. Sloboda se uči, ali i zaslužuje, što je nauk koji, uz dosta napora i urnebesnih grešaka postaje jasno i ocu i kćerki Altman na čelu kolone zaista neodoljivih likova serije Suburgatory.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari