(Sub Pop)
O ljubavi, tinejdžerima i drugim demonima, slušamo na trećem albumu dua iz Baltimora
U ljubavi ne postoji čist račun – emocije su njeni glavni pokretači i istovremeno, najveći ulog. A gde su emocije, tu je i iracionalnost. Uz svo poštovanje prema dostignućima prosvetiteljstva i naučne misli, naši životi, dakle, u velikoj meri zavise od nečeg što je van domašaja razuma.
Situacija se dodatno komplikuje kada govorimo o tinejdžerskom periodu. „Dok si klinac maštaš o tome da postaneš astronaut, ali dok ne postaneš tinejdžer jedino što shvataš je da si izgubljen u svemiru. A onda shvatiš da sebe nećeš upoznati još 15 godina“, kaže na tu temu polovina dua Beach House, Victoria Legrand.
Victoria je ’vizuelni muzičar’ (barem se tako predstavlja), što ima suštinske veze sa poetikom benda. Samo ime nema nikakvog racionalnog smisla, pošto u Baltimoru (država Merilend) nema kuća na obali, ali je to slika koju su Victoria i gitarista Alex Scally povezali sa muzikom koju pišu.
Prevedeno na ravan poetike benda – svedeni i nepripovedni tekstovi pesama, kao i odsvirani i otpevani tonovi (isto tako krajnje svedeni), tu su kako bi u slušaočevoj glavi proizveli najrazličitije asocijacije, sećanja...
Na početku prvog albuma snimljenog za Sub Pop, inače njihovog trećeg dugosvirajućeg izdanja, Beach House pokazuje sva preimućstva koja takav pristup može da pruži – sposobnost da se uz pomoć malo sredstava slušalac u potpunosti hipnotiše. Ritam je razvučen, klavijature odzvanjaju, u igri je sada i višeglasje, vokal je istovremeno i mračan i senzualan, a slike jednostavne koliko i veoma neobične. U njima se motivi odrastanja i ljubavi na zanimljiv način prepliću („Your love is stag in the white sand/Oasis child born into a man“ u otvarajućoj Zebra).
Posebnu dimenziju ovoj muzici daje gitarista Alex Scally, koji i dalje svoj insturment shvata isključivo kao melodijski (i strogo pazi da ne odsvira akord). Scally svira u religioznom zanosu, i njegov udeo je nemerljiv u nesumnjivom vrhuncu ploče – dvočinci Silver Soul i Norway s početka. Ako pojačate Silver Soul, ispod kristalne teme na gitari čućete kako bruje barem još dve jednostavne gitarske linije, natopljene distorzijama, kao i da u poslednjoj trećini pesme, u trenucima kada Victoria na površini zavodljive sanjive oblande zavapi „It's a sickness, a manic weakness, yeahhh...“, počinje sablasno kanonsko pevanje.
U grupu pesama koje odskaču treba uvrstiti i pop dragulj Lover of Mine, ali taj spisak po svoj prilici nikada neće biti do kraja zaokružen, jer pri svakom narednom slušanju neki drugi detalj (stih ili zvuk) snažno okupira slušaoca. To je jedinstvena draž dua iz Baltimora – iako na površini mogu zvučati ’ravno’, njihove pesme ćete doživljavati intenzivno i uvek drugačije.
Naravno, ukoliko ste spremni da se prepustite svojoj iracionalnoj strani. Victoriji Legrand i Alexu Scallyju to očigledno ne predstavlja problem.
Povezano:
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari