Slayer su ponovo ubitačni
Imati u katalogu ploču koja je konsenzualno priznata za najbolji metal album u istoriji je slatko, ali raditi 20 godina pod njenom hipotekom je ona poslovična čaša žuči koja stiže isto tako poslovičnu čašu meda.
Slayer su sa Reign in Blood davne 1986. godine pokazali šta je to perfektna agresija i savršeno ekonomisanje zvukom, vriskom i udarcem, no verovatno pomalo boli kada publika svaku od narednih ploča dočekuje uzdahom da „ovo ipak nije kao Reign in Blood“.
S druge strane, Slayer, iako pokušavajući da obrazac Reign in Blood prošire (kada se već savršenstvo ne može unaprediti), nikada u svom traganju za drugom najboljom pločom metala nisu potonuli u nekakve bljutave vode kompromisa ili se izgubili u širini vizije. Kada se uporede sa thrash kolegama iz 80-ih – Metallica sa svojim meandriranjima, Anthrax sa gotovo potpunim ispadanjem iz trke, Exodus i Megadeth sa ogromnim oscilacijama u pristupu – Slayer bez diskusije ostaju kao najdosledniji i najdoslednije agresivan bend svoje generacije.
Tajna je verovatno u posvećenosti, pa iako je bend sebe poodavno (ironično?) etiketirao kao najbrži pank bend na svetu, nema sumnje u to da skoro tri decenije posle osnivanja, Slayer i dalje suvereno sedi na tronu.
Isto tako nema sumnje u to da smo poslednjih nekoliko albuma morali da smišljamo različita opravdanja zašto pojedine pesme zvuče tako kako zvuče i kako se to uklapa u Slayer zvuk. Prethodna ploča, Christ Illusion, prva posle definitivnog povratka Davea Lombarda u bend, zvučala je osvežavajuće jednostavno i pravolinijski, podsećajući na Slayer iz najboljih dana, a World Painted Blood je jedno ohrabrujuće usavršavanje ove formule.
Naravno, ne treba očekivati čuda, no ovo je ploča agresivnog tempa (11 pesama u 40 minuta), čiji je nihilistički bes uverljiv i okrepljujući. Razume se, momci tu i tamo i dalje istražuju mogućnosti nešto melodičnijeg pristupa, ukrašavaju pravolinijske juriše sitnim ornamentima i ulaze u sporije pasaže, no ovo je verovatno najzdraviji Slayer album u poslednjih 10 godina.
Sporije pesme, poput Playing With Dolls ili Human Strain dobrodošle su porcije krvi, suza i veličanstvenog očaja, a kad se stvari ubrzaju, iza njih ne ostaje ništa sem ruševina. Psychopathy Red, Unit 731, Snuff, te monstruozna Public Display of Dismemberment su ozbiljni pitstarteri u klasičnom Slayer maniru i samo naknadna analiza hladne glave (sa ciničnom kapom na njoj) ukazaće da one nisu baš toliko dobre kao pesme sa Reign in Blood (ili Seasons in the Abyss, ili...). No, to je već sport za starije ljude koji o muzici pričaju češće nego što je slušaju.
Ideološki, Slayer su se otresli balasta (hinjenog) satanizma i zamenili ga agresivnom sortom ateizma koja veru u boga tretira kao bolest a samog svevišnjeg „kao infekciju“. Pošteno. Drugde imamo uobičajeno zastrašujuće horor fantazije, a klasični desničarski pogledi na društvo (kojima je ovaj bend istorijski sklon) najviše proziru iz pomenute Public Display of Dismemberment.
S druge strane, balans uspostavlja iznenađujuće direktna Americon koja zvuči kao definitivni manifest zgađenosti nad američkim imperijalizmom i njenom spoljnom politikom.
Sve u svemu, World Painted Blood zvuči kao Slayer koji se jako mnogo potrudio da se seti kako je to izgledalo kada su bili najagresivniji bend na svetu, ali koji zna da nema svrhe imitirati same sebe i sputavati nove kreativne impulse.
Ne, ovo nije dobro kao Reign in Blood ali je mnogo bolje nego što se iko od Slayera u 2009. godini smeo nadati. Thrash or be thrashed, braćo i sestre.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari