Brian Molko i Stefan Olsdal su počeli da prave pretežno vesele pesme, što je rezultiralo najkompaktnijim izdanjem u katalogu
Još u vreme dok je na 3K (R.I.P.) najavljivan kao “najnovija senzacija Plejsbu”, internacionalni trio iz Londona je svojim androginim rockom privlačio mase neprilagođenih tinejdžera širom zemljine kugle. Oduvek je fascinirala hladnokrvna proračunatost koju su Brian Molko, Stefan Olsdal i bilo koji od trojice bubnjara emitovali; od Molkovih trepavica do apsurdnih metafora, sve je doslovno i preneseno bila jedna velika šminka precizno plasirana na tržište i usmerena ka ciljnoj grupaciji. Ni u jednom trenutku mega-uspešne karijere, čak ni u najranijoj fazi kada se singl zvao Teenage Angst, Placebo nije delovao kao prirodan, opipljiv bend, već kao makijavelijevskom racionalnošću vođena korporacija koja konzumente drži na sigurnoj distanci.
Iz takvog odnosa proistekao je solidan broj hitova, ali i pregršt promašenih pesama. Muka s formatom albuma u Placebovom katalogu je evidentna, jer u većini slučajeva singlovi lebde u praznini, što prilično obezvređuje diskografiju ove multi-nacionalne grupe i čini best-of izdanje Once More with Feeling iz 2004. jedinim relevantnim zapisom njene karijere.
Battle for the Sun svakako neće ostati zabeležena kao najbolja Placebova ploča, iako ona to u pravom smislu reči možda i jeste. Odsustvo najjačeg aduta – hita (ne, to prvi singl For What It's Worth nikako nije) nadomešćeno je bolje osmišljenim pesmama, pa album u celini zvuči bezbolnije nego bilo koji do sada. Naravno, trenuci u kojima Placebo deluje kao otrcani, pomalo tupavi srednjoškolski sastav su i dalje prisutni, mada se mogu naći i epovi koji strukturom i zvukom više podsećaju na repertoar nekog benda prog usmerenja, što je delom zasluga čuvenog Toolovog producenta Davida Bottrilla.
Uočljiva je jasna želja za pozitivnijim tonovima koja će gotičare ujesti za crno srce. Ipak, oni će zasigurno aminovati jako zanimljivu naslovnu numeru, čiji sklop može da zamori nestrpljive slušaoce, iako u suštini ona predstavlja najintrigantniji momenat albuma, kao i prijemčive Julien, Devil in the Details i Come Undone.
U trenutni senzibilitet se uklapa slika i prilika novog bubnjara Stevea Forresta, kalifornijskog sunny boya koga su Molko i Olsdal primetili dok je nastupao za njihovu emo predgrupu Evaline. Zaista, neke pesme (Bright Lights, King of Medicine) pokazuju nonšalanciju i naivnost u tolikoj meri da je teško poverovati da su u pitanju promišljeni ljudi koji igraju na kartu angsta i otuđenosti, a ne neka neozbiljna drečava skupine, poput Fall Out Boy.
To, međutim, ne umanjuje delotvornost solidnog dela vedrih (i svih pobrojanih mračnijih) komada, uprkos mestimičnim kitnjastim orkestracijama, banalnim melodijama i predvidljivim refrenima. I pored svih kritika koje nije teško uputiti na adresu londonskog trija, Plejsbu zrače delikatnim entuzijazmom (naročito u skoro-pa-hitu The Never Ending Why), koji otkriva njihov dugogodišnji mejnstrimovski staž, ali ih u isto vreme čini uporedivim s nekim mladim nadama indie scene.
Malo je verovatno da će Battle for the Sun izdržati test vremena i postati značajnija stavka u Placebovom katalogu, ali na jednom polju on je u startu uspeo – pokazao je da su veterani u nešto manje pretencioznoj inkarnaciji u stanju da redukuju fillere i naprave konzistentnu, dopadljivu ploču, makar se na njoj ne nalazio nijedan momentalni klasik.
Povezano:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari