Retko ko bi poverovao da su švedski nostalgičari već dogurali do petog albuma, ali neobjašnjiva potreba za njihovim prisustvom u određenim delovima sveta čini čuda
Da bi se bolje razumeo peti album švedskih kvazigarage rockera Mando Diao, valjalo bi ukratko opisati njihovu poziciju na današnjoj svetskoj pop sceni. Dok se u većem delu zemaljske kugle oni nalaze na marginama i ne predstavljaju ozbiljniju kariku u sistemu vrednovanja, kako kod publike, tako i kod kritike, u dve tržišno jake zemlje – Japanu, i naročito u Nemačkoj – oni misteriozno spadaju u najpopularnije bendove, prodajući basnoslovni broj diskova i rasprodajući hale pre nego što se karte puste u prodaju.
Verovatno zato nije toliko čudno što Give Me Fire u dobrom delu zvuči kao da je pravljen za potrebe nemačkih sapunica i japanskih talk-show emisija, jer, sada kada su stekli bazu vernih fanova, Šveđani mogu da priušte ovakve “eksperimente“, svesni da njima mogu samo da ojačaju prodajnu moć.
Zaista, pesme poput Mean Street ili Crystal u svega tri minuta uspevaju da osramote Švedsku više nego Bryan Adams za 20 godina Kanadu. Ipak, ne treba toliko biti nakraj srca, jer ovi nalickani momci umeju da naprave dobru pesmu, i to su dokazali čak nekoliko puta u karijeri, počev od Sheepdog sa prvenca Bring ’Em In (2002) i hita Down In The Past (s najboljeg albuma Hurricane Bar iz 2004), preko prve polovine komercijalno najuspešnijeg izdanja Ode To Ochrasy (2006), do aktuelnog singla Dance With Somebody.
U tim (retkim) trenucima Mando Diao ispoljavaju odlike dobrog klinačkog indie rock benda – fine udice, modernu produkciju koja jeste pomalo ispeglana, ali ne ubija spontanost i zanesenost retro zvukom, i naivnu rock’n’roll silinu. Da su u stanju da održe pažnju duže od vremena koje je potrebno da se spreme kokice, dalo bi se zažmuriti na potpuno odsustvo identiteta i generalno jako neugodan utisak pretencioznog sastava, što se najviše ogleda u načinu kombinovanja vokala i “mi bismo da budemo face“ pozeraju.
Ovako, zadovoljni Šveđani će nastaviti da produbljuju jaz između neumoljive kritike, kojoj će sve više postajati ventil za iskaljivanje besa, i razuzdanih tinejdžerki koje u njihovoj pojavi pronalaze smisao života.
Dance with somebody
Give Me Fire se u pogledu jalovosti i apsurdnosti trenutnog izraza nadovezuje na pretprošlogodišnju ploču Never Seen the Light of Day i predstavlja svedočanstvo potpunog kreativnog i moralnog kraha benda kome su se na debiju lepile etikete skandinavske verzije Libertinesa. Današnji Mando Diao mnogo je bliži kičastom pseudointelektualizmu kojeg Johnny Borell samouvereno demonstrira preko njihovih poluzemljaka Razorlight, nego snazi pravih zemljaka The Hives, čak i u njihovoj najlošijoj inkarnaciji.
Osim pomenutog singla, koji pleni upečatljivim disco rifom, i energične Maybe Just Sad, gotovo da ne postoji momenat koji više ili manje ne odiše otrcanim figurama i pompeznim motivima. Jasno je, međutim, da će Gloria smeniti I Will Survive s mesta himne sredovečnih nemačkih dama, da će se uz Go Out Tonight mnogi muvati na sledećem Oktoberfestu i da će You Got Nothing On Me mnogi matorci koristiti da mlađim generacijama objasne kako se to pržilo 70-ih.
Da stvar poprimi i komičnu notu, album je zapravo pokušaj poglavica Gustafa Noréna i Björna Dixgårda da napokon realizuju dugogodišnje hip hop pretenzije o kojima su trabunjali u svakom drugom intervjuu, jer ih nervira što ih ljudi navodno non-stop porede s Kinksima i Stonesima.
U tu svrhu produkciju potpisuje precizno odabrani čovek iz te branše, Salla Salazar iz poznatog švedskog tria The Latin Kings. Ako ni zbog čega drugog, Give Me Fire je revolucionaran zbog toga što je uveo potpuno novu dimenziju u hip hop – onu koja ga čini sasvim neprimetnim.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari