Kako je najpoznatiji njujorški reditelj video Barselonu? Kao na razglednicama. Britanija je za jednog Amerikanca i dalje produžena domovina, a Španija daleka egzotična lokacija
U Barseloni se ovih dana nazire kraj uzbuđenjima koje je sa sobom doneo poslednji film Woodyja Allena. Ljubav u Barseloni prikazuje se još samo u jednoj sali polualternativnog bioskopa Verdi na Grasiji, boemskom i prijatnom kraju grada, gde se intenzivno (i za moje pojmove arhaično) mešaju prakse hipizma i snobizma. Film se, začudo, istovremeno može iznajmiti i u video-klubovima, premda je reč o DVD-ju do kojeg nije lako doći: u popodnevnim časovima obično nema slobodnih kopija.
Španija je zemlja u kojoj slava Woodyja Allena ne bledi; ovde ga tretiraju kao da je živi klasik. Između ostalog, 2002. je dobio i nagradu Principe de Asturias, namenjenu zaslužnim ljudima sveta (da, to je ona ista za koju je Rafa Nadal predložio Federera!). Sam Woody Allen je, pak, pre nekoliko godina rešio da pređe da snima na Starom kontinentu, i kada je potrošio Veliku Britaniju kao lokaciju (Match Point 2005, Scoop 2006, Casandra’s Dream 2007), Španija se, pretpostavljam, nametnula kao logičan izbor.
E pa sad, film Ljubav u Barseloni snimljen je u Kataloniji a ne u Španiji, rekli bi neki. Da, ali Katalonija je u Španiji – uzvratili bi oni drugi. Pre nego što pređemo na zamršene teme nacionalnog identiteta i načina na koji ih film tretira, možda je bolje skrenuti pažnju na neke stvari koje su više povezane sa samom sedmom umetnošću.
Reč je, naime, o odnosu film-grad, temi koja je tokom istorije zaokupljala mnoge značajne stvaraoce. Ona je obrađivana još u nemoj epohi, na primer u delu Waltera Ruttmanna Berlin, simfonija jednog velegrada (1927), a moderni film joj se predao od samog početka, obeleženog Rossellinijevim Rimom, otvorenim gradom (1945). Sledila su poznata ostvarenja, na primer Godardov film o Parizu Dve ili tri stvari koje znam o njoj (1967), Fellinijev Rim (1972) ili pak Wendersovo Nebo nad Berlinom (1987)...
Snimati grad – što znači dodeliti mu vizuelni identitet – za filmske stvaraoce oduvek je bio izazov. Jer, odnos prema prostoru, prema pejzažu, suštinska je stvar u svim vizuelnim umetnostima. Onda, gradovi imaju svoje osobenosti, svoju lokalnu istoriju, svoj duh, i zbog toga su – kao što se vidi iz naslova Godardovog filma, gde se ona odnosi na Pariz – ponekad tretirani kao ličnosti.
Naravno, zbog toga i Woody Allen tretira Barselonu kao da je jedan od likova: tu su dve američke devojke, Viki i Kristina, a tu je i Barselona.
Reći da je Barselona veoma lep grad zvuči pomalo istrošeno. Međutim, reći da je to lep grad koji u okvirima sedme umetnosti nije dobio adekvatan odraz svog identiteta je nešto sasvim drugo. Na prvi pogled, ova tema možda i ne deluje toliko važno, jer grad, Gaudíjeva i Miróova dela i dalje se mogu videti uživo.
Eh, pa i bilo bi tako da odnos film/grad nije još više dobio na težini u današnje, postmoderno vreme. Naime, savremeni filozofi, od Fredricka Jamesona do Jeana Baudrillarda i Paula Virilioa, poručuju kako je slika (reprezentacija) u današnjem društvu toliko prisutna da je po značaju potisnula realnost.
Drugim rečima, stvarnost bledi pred tolikim slikama ili vizuelnim pričama koje je opisuju. Tako ispada da Barselona, iako je tu, pred nama, bez adekvatnog filmskog odraza, zapravo, postaje sve manje i manje realna.
Pariz viđen očima Godarda, Berlin u interakciji sa Wendersovom kamerom, San Francisko kako ga je prikazao Hitchcock u Vrtoglavici (1958), donose prizore koji su se urezali duboko u podsvest generacija gledalaca. A naša Barselonica?
Ona ima nekoliko katalonskih autora koji su je slikali kao grad u konstantnoj izgradnji i reizgradnji (En construcción, José Luis Guerín, 2001) ili kao grad isfrustriranih pripadnika srednje klase (A la ciutat, Cesc Gay, 2003). Iako je reč o kvalitetnim delima, nijedan od svih ovih filmova, zapravo, kao da i ne želi da izađe iz okvira lokalne percepcije kada je u pitanju vizuelni tretman Barselone. Jedini koji je možda prišao blizu kreiranju slika kakve ovaj grad zaslužuje ostaje Almodóvar, sa filmom Sve o mojoj majci (1999).
Iako nisam ljubitelj Woodyja Allena, zbog opisane problematike polagala sam izvesne nade u film Ljubav u Barseloni. Na kraju krajeva, Match Point ima jedan dobar kadar koji fokusira London iz luksuznog stana u koji se, u nekom trenutku filma, useljava protagonista.
Međutim, pokazalo se da sam preveliki optimista: njujorški reditelj je u Barseloni video otprilike iste one prizore koji su hiljadama puta ovekovečeni na razglednicama, u turističkim vodičima i u promotivnom video materijalu. Izgleda da je Velika Britanija, ipak, za jednog Amerikanca neka vrsta produžene domovine, dok Španija ostaje daleka, egzotična lokacija. Ljubav u Barseloni pokazuje par Gaudíjevih fasada i Miróovih radova, terasu gde se može ručati na mediteranskom suncu, par ulica u starom delu grada, i to je sve.
Utisak je da film liči na razglednicu Barselone čije je snimanje naručila opština, s ciljem da još više privuče turiste. To me je navelo da detaljno pregledam spisak producenata filma i, zaista, katalonska uprava jeste jedan od finansijera!
Ovakav vizuelni tretman povezan je, naravno, s profilom Barselone kao trećeg glavnog lika u filmu. Ona je predstavljena kao lep, neveliki grad koji snažno privlači mlade ljude bez određene ideje o tome šta bi radili u životu. Ona je idealan spoj egzotične turističke lokacije i mesta na kojem se može uraditi nešto korisno za vlastitu budućnost.
Tako Viki pohađa magistarski iz katalonskog identiteta, a Kristina fotografiše razvijajući umetničke ambicije. Kako vreme protiče, Barselona se otvara, otkrivajući protagonistkinjama svoju egzotiku u liku slikara Huana Antonija – u kojeg se obe, svaka na svoj način, zaljubljuju – i njegove neurotične bivše žene Marije Elene.
Oni inkarniraju opasnu i privlačnu Drugost: nesputanu seksualnost, ali i mračnu, autodestruktivnu psihologiju. Odnos španskog para, između ostalog, odnos je dvoje bučnih egzibicionista koji nalaze mir jedino onda kada je tu i treći, koji ih posmatra (metafora turiste, možda?), što je uloga koju jedno vreme igra Kristina.
Otvorena prema novim iskustvima, Kristina lako pristaje na zajednički život sa čudnim parom. Međutim, kada vidi da to nije ono što hoće, sa istom takvom lakoćom ona odlazi da dalje traži samoispunjenje. Kruta Viki prolazi nešto gore: ona ni sama ne zna kakav smisao da prida tome što je provela jednu noć sa Juanom Antonijom; pitanje koje će je, kako izgleda, mučiti i dugo nakon završetka filma.
Pored ožiljaka na srcu, Viki zadobija i one fizičke: pri samom kraju filma, u jeku jednog od svojih neurotičnih napada, Marija Elena joj slučajno, pucnjem iz pištolja, okrzne ruku. To je događaj koji konačno uveri zbunjenu Viki da ne treba više da se udubljuje i da je bolje da ode.
Latinski ljubavnik tako za obe Amerikanke ostaje samo ljubavnik. (Uostalom, on već ima svoju latinsku bivšu/sadašnju ženu, a turisti treba da idu kući ili... sami odgovaraju za posledice.)
U klasičnim holivudskim filmovima (to su ona konzervativna ostvarenja, protiv kakvih se Woody Allen svojevremeno borio) američke devojke često odlaze u Evropu tražeći sreću i zaljubljuju se u Francuze ili Italijane. Međutim, holivudski kliše u ono vreme nije dozvoljavao da ove hirovite junakinje i ostanu na Starom kontinentu.
Povezano: - Međusobni uticaji - recenzija filma, 2008. - Puko bezvlašće & Kratak, ali koristan vodič kroz građansku neposlušnost – recenzije knjiga W.A. - Završni udarac: Prvi Nihilizam – recenzija filma |
Obično bi se pojavili neki američki mladići da ih vrate kući, a evropski egzotični ljubavnik bi se pokazao sumnjivim u moralnom smislu. Kad se malo bolje pogleda, film Ljubav u Barseloni u stvari ne odstupa baš mnogo od navedenog klišea. Jedino što je Kristina sposobna da sama napusti Evropu (po Viki je bukvalno došao verenik), a reč “moral” zamenjena je sintagmom “psihička stabilnost” (jer, ako Huan Antonio trpi agresivnu Mariju Elenu, mora da ni s njim nešto nije u redu).
Naravno, kao i svako drugi, Woody Allen ima apsolutno pravo na vlastito viđenje Barselone. Međutim, vizija kakvu nudi možda može da posluži i kao dopuna ili dramska ilustracija kako turističkim vodičima, tako i programima za razne postdiplomske studije koje se ovde mogu upisati.
(Usput, onima koji imaju takve ambicije preporučila bih film Cédrica Klapischa L’Auberge espagnol iz 2002, koji verodostojno prikazuje ovdašnji život stranih studenata.) Ali, Ljubav u Barseloni ne može promeniti status ovog grada u vizuelnoj memoriji savremene publike.
Dok se Barselona u očima Woodyja Allena još jednom ogleda kao turistički stereotip, u očima Barselone Woody Allen se takođe potvrđuje kao Amerikanac koji ne izlazi iz klišea. Jer, ljudi su ovde navikli da budu posmatrani očima onih koji su došli da pronađu svoj evropski (ili južnoevropski) Shangri-La, da iskuse nešto nepatvoreno, što će i njih same učiniti istinitijima, dati im pravi identitet. U tom svetlu, nije ni čudo što baš Viki pohađa magistarske studije iz katalonskog identiteta – ona je pobrkala vlastitu potragu za sobom i problematiku savremene Katalonije.
Kao tipični stranac, Allen je, na takođe tipičan način, uspeo da povredi lokalni senzibilitet. Mnogi kažu da se moderna Barselona u njegovom filmu uopšte ne vidi, tu su samo stare, otrcane (sic!) stvari, kao Gaudí i Miró, stvari koje su bile prisutne čak i za vreme Franka, pre katalonske nacionalne emancipacije...
Najčešći komentar je, ipak, kritikovanje pojave flamenko gitare u filmu, doživljeno kao ugrožavajuće brkanje španske i katalonske kulture. Woodyju Allenu nije pomoglo to što je prikazao Juana Antonija kao katalonskog slikara, što Viki luta po gradu izučavajući specifičnosti katalonske kuhinje i slično. Trebalo je da zadre dublje u problematiku i pažljivo otrebi i prećuti sve elemente te druge, dominantne kulture... Onda bi tipični Katalonci možda bili zadovoljni, ali onda, naravno, tipični Amerikanac Woody Allen ne bi ni snimio film Ljubav u Barseloni.
Dok traje ova igra ogledala, stara koliko i turistička radoznalost ili mladalačka glad za doživljajima, Barselona i dalje blješti na suncu i čeka reditelja kakvog je zaslužila. A možda, u skladu sa idejama savremenih filozofa, zapravo gubi svoja realna obeležja i polako se pretvara u razglednicu.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari