Jubilarni 10. Exit posetila je publika iz do sada rekordnih 58 država. Ti posetioci smatraju da u njihovim zemljama imidž Srbije nije više toliko negativan i oni tokom boravka u Srbiji u proseku potroše po 425 EUR. Domaća publika sve manje ide na Exit i sve manje se raduje ino-posetama
Novosadska Agencija TIM je tokom poslednjeg Exita po šesti put uzastopno obavila istraživanje među posetiocima o različitim aspekatima festivala, sa akcentom na analizu uspešnosti tog događaja i pratećih društvenih aspekata. Na uzorku od 1.300 posetilaca ispitivana je struktura posetilaca, evaluacija organizacije, mišljenje domaće publike o dolasku stranaca, imidž Exita i Srbije u zemljama iz kojih dolaze strani posetioci.
Gosti iz inostranstva smatraju da u njihovim zemljama imidž Srbije nije više toliko negativan, a negativna mišljenja o Srbiji su ublažena i polako prelaze u kategoriju neutralnih. Utisak posetilaca koji su prvi put ove godine došli u Srbiju je da su njihova očekivanja prevaziđena i da se otvaranjem granica najbolje može raditi na razbijanju predrasuda. Računajući dnevnu posetu koncerata na Exitu, publika iz inostranstva ove godine je bila znatno brojnija od domaće (57:43%), čemu su najviše doprineli Britanci. Upravo oni su najzasluženiji za osetan pad pozitivnog mišljenja o dolasku stranih gostiju - sa prošlogodišnjih 75% na 62%.
Pad entuzijazma povodom dolaska stranaca se beleži iz godine u godinu, a kod domaćih posetilaca sve više se razvija stav da su stranci preoteli festival i da se Exit ustvari svojim programom i cenama prilagođava njima. Pritužbe u prvom redu su usmerene na predominantnost Britanaca u sastavu Exitove publike i na njihovo nekulturno ponašanje. Posetioci iz ex-yu republika gaje još manje entuzijazma kada su u pitanju posetioci iz inostranstva, pa tako tek nešto više od polovine njih smatra da je to pozitivna stvar.
Zanimljivo je da ni sami stranci nisu preterano zadovoljni što ih ima iz godine u godinu sve više na Exitu, a negativni komentari su ponovo vezani najviše za nekulturno ponašanje, tako da su sami Britanci neke svoje sunarodnike osudili kao prljave, pijane i agresivne. Prema istom istraživanju, Exit u Srbiji beleži oko dve trećine pozitivnih mišljenja, koje se vezuje za dobar provod, muziku i priliku da se vide velike zvezde, a s druge strane za značajan finansijski i socijalni efekat (popravljanje imidža Srbije i otvaranje granica). Negativna strana imidža i dalje se vezuje za predrasude prema publici koja ga posećuje, dok određeni broj negativnih komentara se odnosi i na visoke cene i sve veći fokus na zaradu.
U regionu Exit ima status festivala sa odličnim programom, super provodom, "koji svi žele posetiti", dok se negativni stavovi grade oko problema narkomanije i predrasuda prema Srbiji, u smislu bezbednosti putovanja i boravka u njoj. U inostranstvu je i dalje problem što veliki procenat ljudi u zemljama koje su geografski udaljenije od Srbije nije upoznat sa Exitom, dok su ostala mišljenja izrazito pozitivna.
Istraživanje TIM-a pokazalo je da se odnos prema Srbiji u regionu poboljšava -procenat pozitivnih mišljenja stoji na prošlogodišnjih 50%, ali je zato polovina negativnih komentara prešla u neutralnu kategoriju. Posetioci Exita smatraju da u njihovim zemljama imidž Srbije nije više toliko negativan i da se odjeci rata i političke prošlosti stišavaju, naročito među mlađim generacijama koje su neopterećene zajedničkom prošlošću.Srbija najbolji imidž ima u Makedoniji, Crnoj Gori i Sloveniji, a nešto lošija situacija je sa Hrvatskom i BiH.
Negativna mišljenja o Srbiji u svetu su ublažena i polako prelaze u kategoriju neutralnih. Dok se pozitivni komentari odnose na druželjubivost i gostoprimljivost ljudi, prirorodne lepote, lepe žene i niske cene, negativan imidž u inostranstvu Srbija duguje ratovima, nestabilnosti, zločinima, kao i doživljavanju naše zemlje kao nerazvijene i siromašne sa problemima korupcije i loše politike.
Veoma je bitan utisak posetilaca, koji su prvi put ove godine došli u Srbiju da su njihova očekivanja prevaziđena, i da se otvaranjem granica najbolje može raditi na razbijanju predrasuda. Jedinstveni utisak publike iz Evrope je da negativan stav o Srbiji mogu imati oni koji je nikad nisu posetili, a da se utisak drastično menja putem kulturnih manifestacija kao što je Exit.
Exit je ove godine za organizaciju dobio ocenu 4.20, što je najviša ocena u poslednjih šest godina koliko se istražuje evaluaciju festivala. Najveći pomak u odnosu na prethodne godine su zabeležili muzički program i ponuda hrane, a interesantno je da su posetioci koji su prvi put na Exitu davali bolje ocene nego stari posetioci, dok publika iz inostranstva tradicionalno daje bolje ocene organizaciji nego domaća.
Istraživanje je pokazalo i da svaki posetilac iz inostranstva za vreme festivala ostavi u proseku oko 425 evra, a domaći skoro duplo manje.
Ove godine posetiocima je postavljeno veoma aktuelno pitanje "da li se plašite da ćete na Exitu dobiti svinjski grip", na šta je potvrdno odgovorilo 13% posetilaca.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari