RONI SIZE
Return To V
Sve je tu: prepoznatljivi inteligentni d'n'b ritmovi, jazz, hip-hop, R&B i gomila gostujućih vokala. Ali, tekuća godina je 2005. Ili možda nije? Nešto slično, ali mnogo inventivnije, smo mogli čuti još 1999.
Kao što neko kada kaže novine – misli
Politika, tako i ja, sasvim prirodno, kada pomislim na drum and bass - kažem
Roni Size. Jedan od rodonačelnika ovog žanra - čovek koji ga je uveo u komercijalne vode, a nama koji živimo na margini muzičkih dešavanja učinio dostupnim možda poslednji autentični urbani muzički pravac - ovog puta je priredio novo iznenađenje u vidu onog što se zove
konceptualni album. Njegova osnovna ideja vodilja je -
party time.
Prolećni povetarac je, dakle, stigao. Zove se
Return To V. Malo smo razočarani, zar ne? Teško da album može opravdati svoj naziv (
V Recordings je eminentna hardcore d'n'b etiketa za koju je Roni objavio svoja prva dva hit-singla
Timestretch i
It's a Jazz Thing). Očigledna je namera da Ronijev prvi “100% vokal” album treba da bude neprekidno d'n'b ludilo i zaista bi se moglo reći da je taj cilj delimično ispunjen.
Sve je tu: prepoznatljivi inteligentni d'n'b ritmovi, jazz, hip-hop, R&B i gomila gostujućih vokala, pa sve to umiksovano i odlično producirano. Ali, tekuća godina je 2005. Ili možda nije? Nešto slično, ali mnogo inventivnije, mogli smo čuti još na Ultra Obscene (1999), albumu projekta Breakbeat Era (Roni Size - Leonie Laws - DJ Die), na kome je Roni upotrebio jazz vokal pevačice Leonie Laws na taj način da je odmah pomerio granice žanra.
Poređenje sa albumom In The Mode (2000) je neizvodljivo: jednostavno, teško je napraviti različitu distancu prema gostujućim vokalima. Izuzetak su ipak možda disko diva Jocelyn Brown, Beverly Knight u prvom singlu No More i čovek koji sebe naziva Wilks u pesmama Thirsty i Fassyhole. Svi ostali su nekako na isti način upotrebljeni i to album čini predvidljivim i pomalo dosadnim. Obrada Marleyeve No Trouble sa britanskim reperom u usponu Rodney P.-jem ne menja situaciju: to je čak jedna od prosečnijih pesama.
Odlični izlomljeni ritmovi, tako prepoznatljivi i autentični, su sigurno najbolji deo ovog album.
Na kraju krajeva, izdanje ipak nudi solidnu zabavu. Biće tu još hitova osim No More, a sledeći singl će verovatno da bude Sing sa Jocelyn Brown. Povremeni konzumenti drum 'n' bassa će verovatno biti zadovoljeni, a ostali jedino mogu da se nadaju nekom skorašnjem Ronijevom nastupu u Srbiji. Ili novim izdanjima iz njegove Full Cycle laboratorije.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.