Sa dva albuma objavljena ove godine, beogradski muzičar Predrag Nedić postaje nezaobilazno ime na ovdašnjoj elektronskoj sceni
Nekim ljudima stvari jednostavno idu od ruke. Peđa Nedić je u vreme kada je većina nas pisala za slavu, smatrajući honorare dekadencijom koja se događa drugima, imao veoma razumnu poslovnu egzistenciju vezanu za neke bitne magazine koji su se bavili pop-kulturom. Nije me preterano iznenadilo kad se dohvatio pravljenja muzke, i pokazao da je i na tom polju više nego kompetentan.
Popboks je već pisao o muzici koju Nedić snima pod imenom PNDC, a koja je svojom postpank elegijom privukla Zdenka Franjića i obezbedila izdavanje albuma Fading Away na etiketi Slušaj Najglasnije. PNDC, iako u osnovi elektronski projekat, još zadržava jasne veze s gitarskom muzikom i, da tako kažem, organskom estetikom.
Keep away from heat zaranja mnogo dublje u elektronsku primordijalnu čorbu i na debi albumu ovog projekta ima vrlo malo naturalističkih gestova koji bi se mogli protumačiti kao pokušaj imitiranja muzike čitavog benda kroz digitalnu simulaciju. Umesto toga, Helium Bliss, u skladu s naslovom, pluta među bestelesnim svetlosnim oblicima i sanjari o nikada sasvim realizovanom rajskom vrtu sa samo dve-tri kapljice gorčine.
Najgora stvar koja se za Helium Bliss može reći je da se preteče i uticaji mogu vrlo lako prepoznati. U neku ruku slično albumu Fading Away, ovo je revizija muzičkih svetova iz nekih prošlih vremena, samo što je u ovom slučaju raspon nešto drugačiji. Ovde se mogu prepoznati eterični ambijenti veoma nalik Cocteau Twins, u diskretnim pokretima gitare na Wall, ali i u setnom napevu Marine Skiadaresi na Rainbow Drops. S druge strane, naslovna pesma s prigušenim bitovima, snolikom harmonijom i timestretchovanim semplovima ljudskog glasa neodoljivo podseća na Boards of Canada.
I drugde su uticaji nežnijeg dela WARP ergele vidni: Everything... Senseless me podseća na Plaid, a Des Notes de Clementines bi bez problema mogao da prođe kao muzika bilo kog od nebrojenih WARP projekata nastalih pod uticajem kompilacija Selected Ambient Works i Artificial Intelligence.
No, ružno bi bilo Helium Bliss proglašavati samo veštom imitacijom tuđih ploča. Nedić u svemu ovome definitivno ima lični izraz i slušanje ovog album u paru s radovima PNDC otkriva zajednički set muzičkih ideja i estetskih rešenja, bez obzira na stilske razlike. Keep Away From Heat je projekat koji možda još traži definitivnu formu, krećući se između leftfield popa 80-ih, leftfield elektronike i postrocka 90-ih, te bezvremene ambijentalne muzike; međutim ovo treba više shvatiti kao opservaciju nego kao zamerku.
To što Helium Bliss nije sasvim konzistentan u idejama i zvuku tokom svojih 45 minuta je formalna primedba i vredi je zabeležiti samo zato što u svakom drugom pogledu ovaj album pleni zrelošću. Na nivou samih pesama nema ni govora o nesigurnosti i elegancija s kojom one nose svoje nežne note je za svaku pohvalu.
Priznajem, uvek sam zavideo Peđi Nediću na tome kako mu je svaki posao naizgled bez napora išao od ruke. U poslednje vreme, kada vidim da je u muzici jednako uspešan kao i u prethodnom poslu, ostaje mi samo da se nadam da nema ambicija (ili bar vremena) da se bavi i pisanjem za Popboks.
I mi ostali treba nešto da radimo, do đavola!
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari