(PGP RTS)
Ne čekajte sledeći poziv
Danas verovatno niko i ne računa s tim da rock muzika može da iznedri veliki gest ili da promeni bilo šta, zbog čega joj se, uostalom, možda i previše gleda kroz prste. S obzirom na to, novi album Kande, Kodže i Nebojše (drugi u novoj inkarnaciji beogradskog benda) predstavlja iznenađenje pošto u pesmi Ovde i sada objavljuje da donosi oslobođenje.
Pominjanje oslobođenja, naravno, pretpostavlja postojanje nečeg što nas opterećuje, izjeda iznutra i/ili spolja, što potiskujemo, sa čim treba da se suočimo. Do tog uloga, dakle, treba ovde da dođemo, a glas Olivera Nektarijevića koji nas vodi je glas sećanja čije obličje je - duh.
U uvodnoj pesmi Nitro, bend karakterističnom mešavinom ubitačnih reggae ritmova i rock energije razara svet oko nas kako bi promenio percepciju slušaoca i omogućio da se taj duh pojavi iz „beskrajnih hodnika“.
Tokom besprekornog niza koji odavde sledi (Ovde i sada, Crveni konji i Svetla) taj glas čak do granice neprijatnosti insistira na nekoliko simbola (zidine, crvena boja...) i u nesvakidašnjim spojevima reči pronalazi smisao. Stoga je efekat koji postiže Džo Stramere, pesma u kojoj se kazaljke na satu konačno zaustavljaju, i to u trenutku „poslednjih dana gvozdenih zavesa“, još razorniji.
Trauma sa kojom nas suočava Deveti život je, dakle, pitanje poslednje naše „nedovršene revolucije“ i nesreće koju je ona donela. Velika upozorenja („Pomisli na kraj/I ne idi kada te zovu“) sudaraju se u ovoj pesmi sa potresnim slikama svakodnevice („Pulsira mi njena istoksirana krv“), a od slušaoca se traži da bez obzira na sadržaj tog sećanja ne skreće pogled.
Značaj ove pesme je gotovo neprocenljiv – tek nakon osam godina se ova tema potpuno ogoljeno otvara u domaćem rocku, bez sentimentalnosti ili angažovanosti shvaćene na konvencionalan način.
Tempo u Odlasku i Godinama ćutanja koje slede pada, jer su i pored ubedljivih delova (npr. odličan hard rock rif u Odlasku) ove pesme nedovoljno strukturirane. Kao da se bend više usredsredio na sviranje, gubeći iz vida celinu.
Deveti život/Čaj
Završnica je, međutim, intrigantna, i donosi albumu groteskni izgled. U psihodeličnim zvucima Prekida stvarnosti bend već počinje avetinjski ples (“i tu se maglimo”) koji igra do kraja, dok ne dođe do zaumlja (Čaj). U ovom “odjavljivanju”, KKN dodiruje granicu dijaboličnosti, koja predstavlja poslednje utočište od sistema ili autoriteta.
Mračniji od prethodnika, Deveti život je jedini domaći rock album ove godine koji će vas pokolebati i naterati da posumnjate u stavove iza kojih ste najčvršće stajali. On deluje kao apokrifni spis, nastao u nekoj drugoj dimenziji i adresiran na ime svakog od nas („Naći će me bol/ Naći će me bilo ko, ponovo“).
Ne čekajte sledeći poziv.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari