Filmovi protiv agresivnosti a u kojima se agresivnost otvoreno prikazuje, obično pružaju više zadovoljstva i primera za ugled agresivnima, nego onima koji su protiv
Naslov originala: This is England
Scenario i režija: Shane Meadows
Uloge: Thomas Turgoose, Stephen Graham, Jo Hartley, Andrew Shim
Žanr: drama
Trajanje: 101 min.
Proizvodnja: Velika Britanija 2006
Angažovani filmovi, kakvi se po prirodi stvari (i po društvenom dogovoru) prikazuju na festivalu Slobodna zona, obično razmatraju ugroženost minorizovanih grupa. To su, mahom, tzv. filmovi s tezom i socijalnom tematikom, ali prikazanom na drugačiji način nego što to čini mainstream produkcija.
Naime, i „levim“ i „desnim“ mainstream filmskim stvaraocima najvažnije je da zabave publiku – „levi“ festivalsku, „desni“ bioskopsku. Angažovani, međutim, žele da pouče publiku kako da postane bolja. Naravno, ne na način kako je to radio npr. stari dobri John Ford (pokazujući kako treba da se radi da bi se svet popravio), nego slikajući zlo u prirodnoj veličini, ne bi li nam se ono smučilo.
Ipak, da stvar ne bi bila dosadna i da bi se teza progutala, valja je upakovati. Englezi su, mora se priznati, majstori za takve priče. Njihova umetnički tretirana socijala je, još od 19-ovekovnih romana i 20-ovekovnog kitchen sink realizma, žestoka i jasna. Nema istočnoevropske njanjavosti u njoj, nema srednjeevropske pasivnosti, nema latino-fantastike, niti američke pretencioznosti.
Svetlosnim godinama daleko od nesrećnog Amerikanca Lancea Hammera, donekle sledeći Loacha i Leigha, Meadows svoj svet gradi dokumentarističkom naracijom, a umetničkim jezikom. Njegovi zlikovci su razumljivi i dragi, a njegova preporuka da se njihov primer ne sledi laka je za usvajanje i u sebi ima nešto od etike Curtisovih Anđela garavih lica.
Priča hrabro prikazuje radnju koja se vršila i izvršila u prošlosti, nikako je ne povezujući sa sadašnjim vremenom. U njoj je velika doza posebne nostalgije kakvu osećamo za nesrećnim delovima svog života, za nemanjem koje smo zavoleli, za ništavilom koje je postalo kvalitet jer smo ga, kao školjka zrnce peska, obavili svojim, takoreći, organskim bolom i stvorili biser.
Diveći se ovom filmu u kojem se blati Margaret Thatcher i britanska intervencija na Folklandima, čovek ne može, a da se ne zastane misleći o duplim aršinima za domaći i strani film. Naime, da neko naš snimi film o osamdesetim i tamo za nešto optuži Tita ili njegove naslednike, rekli bismo da puca u mrtvu ribu, da je kukavica jer ne govori o današnjim titima. Zašto je onda Meadows dobar?
Zato što njegov glavni junak nije gubitnik, nije slabić, a ne postaje zlikovac. Zato što nam film pokazuje da se pamet, srčanost i hrabrost mogu upotrebiti za ono jedino moguće menjanje sveta pri kojem se počinje od sebe samog. Meadows govori, dakle, o tome da je kroz pametne dečake i njihove bolne izbore iz 80-ih, današnja Engleska postala ovakva i onakva, ali delom i dobra. I mi u to verujemo.
Domaćem reditelju niko ovo ne bi progutao. Zbog toga što današnja Srbija nije dobra ili zbog toga što smo kritičniji prema sebi i svojima ili zbog toga što reditelj ne bi znao da spakuje ovakvo mišljenje... Vrazi bi ga znali.
Odlična kamera Dannyja Cohena (koji je snimio i Figgisov segment u omnibusu Ten Minutes Older: The Cello), muzika Ludovica Einaudia i gluma sjajnih, mladih britanskih glumaca, čine film Ovo je Engleska odličnim i van njegovih ideoloških granica.
Ostali tekstovi o festivalu:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari