Ne napuštajući precizan tempo objavljivanja albuma na svake dve godine (Highly Evolved je objavljen 2002, Winning Days 2004, a Vision Valley 2006 godine), The Vines i na četvrtom albumu isporučuju preciznu formulu koja ih je na početku decenije proslavila kao australijski odgovor na danas lagano zalazeći talas tzv. rokenrol spasilaca
Pojednostavljeno gledano, dakle, na novom albumu Vinesa srećemo istu Nirvana-sreće-britansku invaziju estetiku, ili gemišt grandža i popa 60-ih, koji – ako ostavite po strani opravdanu skepsu prema marketinški prenategnutom mada finansijski uspelom svrstavanju The Vines u obnovitelje garažnog roka – na momente može delovati sasvim pitko.
To se odnosi pre svega na ponudu pesama sporijeg tempa na novom izdanju, u kojima The Vines pokazuju da se najbolje snalaze u pastiš baladama: u Kara Jayne zvuče kao susret Beach Boysa iz Kokomo faze i Big Stara, u She Is Gone su na tragu R.E.M.-a i brit-pop melanholije, dok u jedinoj pesmi na albumu koja premašuje dva i po minuta True As The Night, epski produženom nastavku balade Vision Valley sa istoimenog LP-ja, podsećaju na setne balade bogate harmonijama u maniru standardizovanom od Beatlesa nadalje.
U čvršćem delu albuma The Vines i dalje zvuče kao miks Nirvane, Smashing Pumpkinsa, pa i Pavementa, i to miks dizajniran za stadionsku upotrebu. Bilo da je reč o očekivano bučno-urlatorskom otvaranju Get Out i Manger, koledž rok pakovanju Kinks ili Oasis harmonija u Orange Amber ili kratkom nojz instrumentalu Jamola, The Vines zvuče efektno i tu nemala zasluga pripada Robu Schnapfu, koji je i ovoga puta sedeo u producentskoj stolici.
Nevolja je, međutim, u tome što ni posle 14 godina postojanja ovaj kvartet ne pokušava da stvori iole autentičniju estetiku, a što odavno prežaljeni trendseterski mediji poput NME-ja ili Rollingstonea prikazuju kao eklekticizam. Ne morate proći kroz kurs “1001 ploča koje morate preslušati pre nego što umrete” da biste u muziciranju The Vines pronašli odavno prežvakane šablone, niti je to od naročite važnosti, osim za blazirane snob-elitiste.
Ono što hronično nedostaje ovom sastavu, a što poneki srodni bendovi poput Black Rebel Motorcycle Club uspevaju da prevaziđu, jeste neutemeljenost u muzičkom nasleđu za čije se zaštitnike The Vines prikazuju.
Dozvoljavam da sa samim članovima to ne mora da ima veze i da je reč o inerciji medijsko-industrijske mašinerije, ali predstavljanje korektno spakovanog pop proizvoda kao nastavka neponovljivih garažnih rok uzbuđenja, počevši od bendova iz okoline Sijetla sa početka 60-ih sve do bendova iz iste sredine sa kraja 80-ih (od Wailers i Sonics do grandž prvotimaca), a što između obuhvata mnoge druge destinacije, uključujući i rodnu im Australiju, jednostavno nema veze jedno sa drugim.
He's a Rocker
Prevara bi možda bila pregruba reč, posebno imajući u vidu iskreno gubljenje ove grupe u muzici lako prepoznatljivih uzora, ali nedostatak poverenja jeste ishod i po četvrti put pobrkanih lončića u vidu promocije The Vines s jedne, i suštine delovanje samog benda s druge strane.
Ono što ostavlja nadu da će The Vines možda jednom zaista naći sebe jeste svesni antiintelektualizam prvog singla He’s a Rocker. Kako drugačije nego zdravim glupiranjem nazvati sledeće stihove:
Once there was a young man
No one could understand
Wastin’ time every day
He got nothin’ to say
All he’s ever playing is a rock and roll music,
Rock and roll music, yea
All he ever wanted was a reason to do it,
Reason to do it, yea
Daleko je to, doduše, od ubedljivosti zemljaka AC/DC i njihovog poluklasika The Rocker, ali dovoljno za saznanje da na megakomercijalnim vrhovima indi pop roka i dalje ima mesta za mrvu humora i razboritosti.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari