Jedanaesti album američke r&b pevačice ubedljivo je pokorio top liste, pokazujući da njena "emancipacija" tek uzima maha
Lepo je biti Mariah Carey. Deluje kao da vam je sve dozvoljeno. I nervni slom, i kuče koje je poznatije od prestižne Karlovačke gimnazije, i svaki ispad “diva ponašanja” koji je Diana Ross svojevremeno mogla samo da sanja. A čime je sve to potkrepljeno? Glasom? Skičanjem na petu oktavu u stilu Minnie Riperton?
Ili možda činjenicom da je trenutno u fazi obaranja rekorda najvećih zvezda rokenrola, konkretno Elvisa (s kojim je izjednačila status od 18 singlova na prvom mestu američke liste) i do skora nedostižnih Beatlesa, koje preti da ugrozi jer joj beže za samo tri komada. A tek joj je 38 i novopečena je r&b diva.
Ali gde su u svemu tome njeni albumi? Priznajem da sam kao klinac imao njen debi Mariah Carey sa čuvenim singlom Vision of Love. Nešto što bismo danas mogli da zamislimo da peva samo Leona Lewis, a tada je, naravski, upoređivana s ultimativnom pop soul divom Whitney Houston (kako ste rekli, Whitney šta?).
Iako se praćenje ostatka njene karijere uglavnom svodilo na registrovanje singlova na vrhovima top-listi (a bilo ih je dosta, ruku na srce), Mariah je (još jednom ruku na srce), posle pristojnog debija, izdala gomilu albuma koji ne bi mogli da pariraju ni slabijoj varijanti nekog Madonninog. S druge strane, ako je neko prozivan za svoj tanani glasić, to sigurno nije novopečena gospođa Carey-Cannon.
Zato Mariah pliva r&b vodama kao riba u moru. Tako je (uz pomoć velikog broja aktuelnih producenata) Emancipation of Mimi iz 2005. godine bio njen zakasneli najbolji album u karijeri, sigurno jedini takav slučaj u istoriji posle dobijanja nagrade za najprodavanijeg ženskog izvođača milenijuma.
I zato smo na novom albumu dobili njenu emancipaciju na kvadrat. E=MC2 ima nekoliko We Belong Together varijacija (pa na kvadrat), singla koji je samo slučajno najuspešniji singl nekog ženskog izvođača u istoriji Billboardove liste. Međutim, posle jednog nervnog sloma Mariah teško da bi sebi dozvolila drugi, zbog čega Touch My Body, I Stay In Love, Last Kiss i Bye Bye očekivano liče na pomenuti hit.
Već na početku albuma, kada u gotovo autoironijskom stilu kreće skičanje i zarazni gruv Timbalandovog pulena Danje, jasno je da je Mariah raspoložena za žurku. Ali i pored toga što je Migrate jedna od njenih najboljih pesama, teško je oteti se utisku da je i ona replika drugog poznatog singla It’s Like That, samo se umesto bakardija na žurci pije belo vino pinot grigio.
Ipak, ne stoji sve u mestu od 2005. godine i E=MC2 nudi i male pomake u pravcu fank i disko muzike na OOC (novonastala skraćenica koja preti da postane sleng za “Out of Control”) i možda najšmekerskijoj pesmi I’m That Chick sa uglađenim ritmom semplovanim iz pesme Off The Wall Michaela Jacksona.
I'll Be Lovin' U Long Time
Posle drugog r&b izdanja jasno je da je Mariah najuspešniji ženski izvođač u Americi delom postala i zbog pravog muzičkog zaokreta pre tri godine. Tada se pomalo istrošeni r&b okrenuo pomalo istrošenoj divi u potrazi za svežim žanrovskim idejama.
Međutim, iako je E=MC2 odlična formula za ponovljeni komercijalni uspeh prethodnog albuma, to ipak ne znači da je Mariah Carey naprasno postala novi muzički Ajnštajn.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari