Nova srpska etiketa Indietronic, na čelu s Filipom Miloševićem (domaćim klaberima poznatijim kao DJ Flip), odlučila se da debituje kompilacijom domaće elektronske muzike koja je u potpunosti izdata pod Creative Commons licencom
U decembru prošle godine Creative Commons licence su zvanično stigle i kod nas: prevedene su na srpski jezik i usklađene s domaćim zakonima. Mnogobrojni stvaraoci s ovih prostora od tada na ovaj način mogu da zaštite svoja dela (umesto da posežu za tradicionalnim copyrightom), dajući tako legalni blagoslov publici da bez ograničenja kopira, deli i uživa u proizvodima njihovog rada.
DJ Flip i MKDSL
Iako cela ova priča verovatno dotiče “velike” domaće izdavače isto koliko zanima prosečnog posetioca Van Goghovih koncerata, ovog puta se umešao još neko osim zadrtih linuksaša i vikipedijanaca. Naime, tek osnovana izdavačka kuća Indietronic, na čelu s Filipom Miloševićem (domaćim klaberima poznatijim kao DJ Flip), odlučila se da joj prvenac bude kompilacija domaće elektronske muzike, koja je u potpunosti izdata pod CC licencom. Na taj način ovo izdanje u stvari vrši trostruku promociju, i to domaće elektronske scene, CC-a, i nove izdavačke kuće.
Na kompilaciji se nalazi nekoliko imena poznatih srpskoj publici, među kojima su pre svega Mistakemistake i Mkdsl, ali što se kvaliteta tiče, njima ne pripada čast da budu predvodnici ovog izdanja.
U numerama koje se žanrovski šeću ivicom savremenog hausa, iznad svih se kristalnom produkcijom i pedantnim ali inovativnim aranžmanom jasno ističe sjajni zagrebački duo Zvukbroda (Četvrta), a rame uz rame s njima, u istoj urbanoj koloni, stoji ultrađuskava Dynamite, sigurno najfanki numera na kompilaciji, koju potpisuje Wolfang S.
Zvukbroda
S druge strane, blještavo sija domaća IDM produkcija, možda najbolje predstavljena pesmom Clocky Nenada Markovića (Diagramm), koja od samog početka hipnotički uvlači slušaoca u perpetuum mobile čiji gličerski ritam pokreće svedenu sanjarsku melodiju iznova i iznova, a ona istim intenzitetom potpomaže ritmu da se ponovo uzdigne iz povremenih stanki. Na slično gorivo, ali ovog puta u četvrtoj brzini, pokreće se i Magnetic Pasta (Shazz), no ona je aranžerski i produkcijski još potpunija i usredsređenija, i tako predstavlja pun pogodak.
Napravljen je i korak ka elektru, gde svoju umešnost najbolje demonstriraju Novosađani The Good Guys u numeri Something Wrong, koja je veoma bliska savremenom francuskom zvuku, dok su “mračnije” domaće grupe predstavljene melodičnim Mekoninovim remiksom pesme Debilne devojke (niškog sastava Margita je Mrtva).
The Good Guys
Nažalost, nemoguće je osvrnuti se pojedinačno na svaku od 15 pesama s ove kompilacije – a među njima nema nijednog promašaja. Naravno, umetničkih dva i po minuta dodeljenih Lukatoyboyu (koji se predstavio sa Betmenu) teško da bi i on sam nazvao pesmom, tako da prethodna konstatacija u svakom slučaju ostaje.
Jedina zamerka ovom izdanju jeste ogromna stilska raznovrsnost. Ona je doduše verovatno bila poželjna u svrhu promocije CC licenci, ali ipak nije pogodna za prvo izdanje neke izdavačke kuće, jer bi ona njime trebalo da predstavi budući kurs.
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari