(EMI/Dallas)
Na desetom albumu najpoznatije džepne Venere, uprkos letošnjoj samoljubivoj histeriji srpskih tabloida, nije se našao zicer Kikija Lesandrića Romale Romali, tj. Power You, Power Me
Evergrin The Loco-Motion postao je svetski hit u izvedbi male crne dadilje Carol King Little Eve još davne 1962. godine. Pored naše Carol King, našeg Električnog Orgazma i našeg Grand Funk Railroada, izgleda da se najuspešnije u ovom žilavom standardu snašao tada 19-godišnji australijski ali i naš devojčurak Kylie Minogue.
Njena interpretacija ne samo da je bila veliki hit na rodnom kontinentu i okolo te davne 1987. godine, nego je predstavljala i odskočnu dasku za skok preko velike bare. Otvorila joj je širom vrata producentskih i diskografskih kuća.
Prvi lejbl koji je zagrizao mamac, tj. namirisao plen, zvao se, simbolično, Mushroom Records. Sad, koliko je toga trebalo da se pojede pa da se publika navuče na glas po frekventnom spektru blizak zvuku pištaljke za pse, nije teško proceniti.
Madonna, Cindy, Mandy, Candy: to je nekad bilo moda.
Britney, Ashley, Kimberly, MyScene: to je moda danas.
Girl Power is not dead.
Stock Aitken Waterman, najomraženija producentsko-autorska trojka od Drugog svetskog rata do danas, uočila je potencijal ove visprene čigrice i uknjižila niz hitova sve do raskida ugovora 1992. godine. I Should Be So Lucky je uz Can’t Get You out of My Head (2001) predstavljao njen najzarazniji i verovatno najzapaženiji iskorak u karijeri, ono po čemu je se i vrapci na grani sećaju.
Ovoj drugoj pesmi je posvećena skoro polovina fascinantne knjige o istoriji popa Words and Music: a history of pop in the shape of a city suosnivača sastava Art of Noise i čuvenog britanskog muzičkog novinara Paula Morleyja.
Ostatak veka Kylie je provela uglavnom u skakutanju između filmskog platna, malog ekrana i raznoraznih dueta u kojima se očigledno trudila da ubode još poneki poen na vrhu top-liste i da poentira u krugu visokocenjenih kolega.
Na listi za odstrel su se našli i Pet Shop D’Boysi, Manic Street Welsh Iredentista James Dean Bradfield; plutala je i otvarala usta beživotno u bari pored Killera Nicka Cavea (sedi na panju), plesala u diskoteci s Robbiem Psiho Williamsom.
Ipak, onih nekoliko centimetara visinske diva-razlike između nje i Madonne i dalje se čine nedostižnim.
Ono što prvo upada u oči posle otvaranja omota je papirić na kom je ispisana najava dvostrukog DVD filma White Diamond (izlazi narednog petka). Na njemu će, osim snimaka s ovogodišnje megauspešne turneje Showgirl Homecoming Live, slušaoci/gledaoci moći da dožive Kylie “bliže i intimnije nego ikad dosad”.
Po ceni od 2,99 evra po pesmi, tj. SMS-u, pretplatnici raznih mreža i vlasnici real tone mobilnih uređaja mogu da skinu jednu od 13 pesama s novog albuma. Sitnim slovima su ispisani još neki detalji, verovatno u vezi s dodatnim troškovima.
Omot albuma pomalo asocira na antiestetiku kvaziantologijskog ostvarenja – albuma Rio (’82) Britanaca Duran Duran. U unutrašnjosti se kriju retuširane varijacije na teme: Kylie-Marilyn, Kylie-Blondie, Kylie-Basic-Instinct, Kylie-Kim-Wilde i Kylie-C++. Pored vrlo nečitljivih, na brzinu sklepanih credit notesa, ocena jedva čitljivo prolazna: dva plus, sedi!
Ulogu Kylienog Jacques Lu Conta odigrao je drugi Britanac Calvin Harris, dečko rođen i odrastao 80-ih. Da li su prosipali vino po skupocenom tepihu još nije doprlo do naših ušiju, ali njegov trag je, za razliku od ostalih mrlja, nekako najevidentniji.
In My Arms i Heart Beat Rock su verovatno pesme s najdužim vremenom poluraspada. Italodisko, ili filterhouse, ili kako li će se to već u budućnosti zvati? Teško je pohvatati nove nazive starih muzičkih pravaca. Rock it, Herbi Henkoče!
No More Rain donekle podseća na Overload, hit tinejdžerki-koje-sede Sugababesa. Donekle pleni neinspirativnošću, baš kao i Sensitized, sa semplom prelepe ali, nažalost, uzduž i popreko prežvakane pesme Sergea Gainsbourga (Initials B.B.).
Ostatak ostvarenja kao da je povratak u njenu, kako se ispostavlja, ipak srećniju prošlost. Ili pomirenje s prošlošću od koje je Kylie, čini se, svih ovih godina tako jako bežala.
Da li je sve moralo tako, tj. ovako? Čemu žurba? Koliko je sve povezano s teškom dijagnozom, (hemo)terapijom i zračenjima po kojima je album X verovatno i dobio ime? Rad kao beg od samoće, razmišljanja.
Ova živahna 39-godišnja devojčica je u svom životu ostvarila mnogo više nego što je mogla da sanja. S druge strane, šta ona danas ima od svega toga?
Audio:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari