Po preslušavanju ovog izdanja ostaje pitanje ima li ovakav zvuk publiku kod nas. Ako je nema, trebalo bi je izmisliti! Niški sastav Plasma-Arc Machining kvalitetom i realizacijom raznorodnih ideja to bez sumnje zaslužuje. Najprijatnije domaće iznenađenje godine
Za oko 14 meseci postojanja Popboksova rubrika Scena opravdala je smisao svog postojanja, skrećući pažnju na bogatstvo savremene muzičke ponude u Srbiji. Čak i oni s minimalnim interesovanjem za trenutna strujanja znaće da pomenu ime bar nekog od mnogobrojnih predstavljenih izvođača; mnogi od njih, osim sopstvenoj upornosti i kvalitetu, upravo toj sekciji zahvaljuju za pomeranje s mrtve tačke.
Nadamo se da će to biti slučaj i sa sastavom Plasma-Arc Machining. Oni su iz Niša, grada koji se u kontekstu savremene muzike još nije potpuno oslobodio žiga prevaziđenog nasleđa grupa Kerber i Galija. Uprkos kasnijim pokušajima, od kojih su prva dva koja nasumično padaju na pamet grandiozno zamišljena priča čija je realizacija ostala na pola puta (Ružne Religiozne Lutke) i bajka koja je, sticajem dobro poznatih okolnosti, postala niška (Novembar), uz pomen zlosrećne etikete Sorabia Disk (DLM, KZU, Presing...).
Iako je u pitanju drugi po veličini srpski grad u kome svira dosta bendova, zbog nepostojanja komunikacije između centra (glavni grad i severno od njega) i periferije (slepog creva koje otprilike počinje kod Stepojevca a gangrenozno finišira „najskupljom srpskom rečju“) uskraćeni smo za informacije, što je u duhu tvrdnje da je Srbija predgrađe Beograda. Iz već uhodanog najglasnijeg zagrebačkog pravca stiže nam ko zna koji demanti tog ukorenjenog stereotipa.
I u ovom slučaju rok varijacija ružnog pačeta u kojoj hendikep postaje vrednost pije vodu. Golemo slušalačko iskustvo članova benda verno je preneto na parče plastike, na kom se u nešto više od 36 intenzivnih minuta skriva osam slojevitih i majstorski strukturiranih „vožnji“.
Kaskade svedenih disonantnih rifova na tragu neprežaljenih teksaških heroja At The Drive-Inorganski se vezuju s radikalnim aparatom digitalnog izraza (paralela s legendarnim švajcarskim elektro trijom The Young Gods) u očaravajuće pitko ali nipošto banalno štivo. Smešteno na razmeđe alternativnih podžanrova, koji se nanovo razgrađuju i razvijaju u neočekivanim pravcima u okviru kompozicija.
Artikulisan vokal daje aromu životnosti, a izbor engleskog jezika ne iritira. „Krljačke“ Dance the Devil Dead i pseudohimna Plasma-Arc Machining imaju kontrapunkt u hipnotičkim Coming Home i The Reflection do klimaksa skrivenog u obradi Cavove The Mercy Seat, koja se momentalno urezuje u vijuge sivih ćelija.
Šokantno dobra ploča koja će svežinom da obraduje sve poklonike domaćeg modernog zvuka. Količina raznorodnih ideja ne zaostaje ni u jednom pogledu za svetskim dešavanjima. Link na MySpace stranu grupe ne bi trebalo da poznaje granice, jer Plasma-Arc Machining na debiju pokazuje da u Srbiji postoje i one grupe koje prerastaju sredinu iz koje potiču. A na nama je da to prepoznamo i svojski podržimo. Ne zato što je "naše", već zato što - vredi.
Audio:
Video:
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari