Italijanski minister kulture, Sandro Bondi uputio je kritiku na račun umetničkog direktora Filmskog festivala u Veneciji, Marca Muellera, nazvavši njegov izbor Quentina Tarantina za predsednika žirija “elitističkim”.
Italijanski minister kulture, Sandro Bondi uputio je kritiku na račun umetničkog direktora Filmskog festivala u Veneciji, Marca Muellera, nazvavši njegov izbor Quentina Tarantina za predsednika žirija “elitističkim”.
Bondi je izrazio nezadovoljstvo zbog odluke žirija da glavna nagrada Festivala pripadne Sofiji Coppoli za film Somewhere. Mediji u Italiji su ovakvu odluku žirija obrazložili nepotizmom sa Tarantinove strane, što je reditelj, u svojim odgovorima, opovrgao, tvrdeći da su argumenti iza odluke žirija isključivo umetničke prirode.
“Tarantino je odraz elitističke, relativističke i snobovske kulture. Jasno je da su njegove vizije kao umetnika uticale na njegovo kritičko rasuđivanje. Rezultat ovogodišnjeg Festivala trebalo bi sve da nas upozori da ubuduće širom otvorimo oči i da malo preispitamo sopstvene duše”, izjavio je minister Bondi u intervjuu za italijanski nedeljnik Panorama, a prenosi Hollywood Reporter.
U žiriju ovogodišnjeg Filmskog festivala u Veneciji koji je završen 11. septembra, pored Tarantina, bili su i reditelji Arnaud Desplechin iz Francuske, Guillermo Arriaga iz Meksika i Italijani Gabriele Salvatores i Luca Guadagnino, kao i litvanska glumica Ingeborga Dapkunaite i kompozitor Danny Elfman.
Bondi je najavio da će iskoristiti svoje pravo da sam odredi predsednika žirija za naredni Festival.
Bondi je na mesto ministra kulture došao 2006. godine, a pažnju medija je prvukao stavovima po kojima država ne treba da finansira one filmove i umetničke projekte koji kritikuju vladu, kao i odbijanjem da prisustvuje festivalima u Kanu, Lokarnu i Veneciji jer su u njihove programe bili uvršćeni filmovi koje je on ranije ocenio kao nepodobne.
U intervjuu za Panoramu, Bondi je izjavio da italijanska vlada obezbeđuje više od pola budžeta za Filmski festival u Veneciji, pa da, u skladu sa tim, ima pravo da odlučuje ko nadgleda festivalski žiri.
Ukoliko bi Bondiju bilo omogućeno da donosi odluku o izboru predsednika žirija, Venecijanski festival bi bio prvi veliki filmski festival u kojem država igra tako veliku ulogu u izboru žirija.
Još uvek se niko iz Filmskog Festivala u Veneciji nije oglasio na Bondijeve zamerke i predloge.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.