Kako otrgnuti svoje parče Beograda i učvrstiti veru da nezavisna umetnost, prkoseći oštroj klimi, i dalje ima smisla
Film Gold Along The Banks holandskog reditelja Nikole Zečevića pokušava da dočara trenutnu kreativnu erupciju ispod asfalta - raznolikost i širinu scene, mistiku grada, uz izazove i aspiracije nezavisnih umetnika kojima su ulice pozornica i inspiracija.
Odredivši se na samom početku prema manifestnom citatu Damona Albarna, on se ogradio od širih hronoloških i socioloških okvira, nepretenciozno se odlučivši da ulovi kreativni impuls ovde i sada i približi nam lične priče učesnika. Dizajnere, grafiti umetnike, muzičare, fotografe i ostale aktivne mlade ljude, lišene razumevanja i jasne podrške zvaničnih institucija, u ovom gradu povezuje “entuzijazam za koji su potrebni steroidi” - prkosna želja da se odupru inerciji. Da osmisle sopstveni načini izražavanja, zabave i dodaju svoju boju u paleti Beograda.
Bez suvišne naracije, kroz duhovite i emotivne priče aktera (TKV, Felony Flats, Biskoteka, Supersize She, Belgrade Alternative Guide, Belgrade Raw, Svetlana Industries, Lortek, Rap Cats, Pull My Daisy, E++), Gold Along the Banks predstavlja zanimljiv, direktan i neušminkan prikaz dela alternativne scene u usponu. Prepušteni sebi, umetnici ne kriju ispunjenost zbog stečene slobode, a autor je vešto zabeležio emotivni raskorak koji nosi neizvesnost šta i kako sutra. To je možda jedina setna nota koju film nosi.
Bez patosa, nostalgije i žala za prošlošću, u koje bi lako mogli da skliznu, svi oni su ispunjeni doziranim optimizmom, zdravim ambicijama pa i ponosom. Ovakvi filmovi, osim dokumentovanja ličnih iskaza, predstavljaju važan podsetnik svaki put kada se zapitamo da li je kulturna scena završila u ćorsokaku.
S obzirom da festivalski život filma Gold Along the Banks tek počinje, stranci će u njemu prepoznati nesumnjiv razlog za rušenje stereotipa i upoznavanje uzbudljivog, skrivenog lica Beograda, dok će naši novi klinci shvatiti kako se pobeđuju izgovori i osvaja sloboda.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari