Nakon basslinea/nichea, funkyja, fidget housea i trance popa, ovogodišnjim dodacima rečniku moderne plesne muzike pridružio se novi termin: aquacrunk.
Svoj put ka muzičkoj štampi ova neobična reč započela je sa flajera na kom je upotrebljena da bi opisala zvuk u to vreme poznat jedino u Glazgovu.
Nakon basslinea/nichea, funkyja, fidget housea i trance popa, ovogodišnjim dodacima rečniku moderne plesne muzike pridružio se novi termin: aquacrunk.
Svoj put ka muzičkoj štampi ova neobična reč započela je sa flajera na kom je upotrebljena da bi opisala zvuk u to vreme poznat jedino u Glazgovu, objavljeno je na sajtu Guardiana.
Novinari su je prigrlili, i predstavili je širem auditorijumu kao odrednicu za hip-hop na glazgovski način.
Iako, doduše, ima skoro samo jednog predstavnika - 25-godišnjeg Rustieja (na slici), ovaj zvuk je privukao pažnju ljubitelja elektronske muzike širom sveta.
Termin je rezultat kombinovanja Rustiejeve ljubavi prema crunku i reference na "akvatični" zvuk detroitskog dvojca Drexciya.
Aquacrunk se odlikuje usporenim ritmovima, nerazgovetnim elektronskim zvucima i promenljivim bas-linijama.
Rustiejeva izdanja Jagz the Smack i Cafe de Phresh stekla su veliku popularnost, a na pitanje otkud to da se hip-hop sa juga Amerike i elektronika tako lepo slože, i to baš u Glazgovu, odgovor je ponudio diskograf Richard Shater, šef etikete Stuff, koja je krajem prošle godine objavila Jagz the Smack.
"Neke vrste muzike prosto odgovaraju Glazgovu", kaže on, i dodaje da se drum'n'bass i bassline house tamo nikad nisu naročito primili, dok su hip-hop i techno u najvećem gradu Škotske naišli na plodno tlo.
Žarišta aquacrunka su noć nazvana The Numbers u Sub Clubu i prodavnica Rub-A-Dub Records.
Guardianov bloger Lanre Bakare uporedio je aquacrunk sa dubstepom, i ocenio da Glazgov možda postaje najzanimljiviji grad na svetu kad je urbana muzika u pitanju.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari