Engleski učitelj bubnjeva Jim Marshall verovatno nije slutio potonji razvoj događaja kada je 1962. godine otpočeo sa maloprodajom svojih zvučnih kutija. Autori poput
Jimija Hendrixa i grupe Cream spremno su iskoristili mogućnost da se svira glasnije, brže i jače.
Ted Nugent |
Usledila je upotreba pedala, zvučnih oscilatora i generatora, posebnih mikrofona, čak i sirena koje koriste pripadnici službi za uzbunjivanje ili protivazdušne odbrane. Osim nota i aranžmana važna su postala pojačala “4x12” postavljena jedno na drugo, popularna pri razbijanju gitara i ostalih instrumenata.
Sve je to omogućilo da se stvore efekti podjednaki onima koje izazivaju prirodni fenomeni (tornada, oluje ili zemljotresi) ili moderna saobraćajna, vojna i industrijska sredstva (mlazni avioni i kompresori). Rudari i mehaničari dobili su opasne konkurente u rock muzičarima koji su stvarali u skladu sa različitim motivima, konceptima i vizijama.
Kod nekih su u pitanju bile iskrene umetničke pretenzije i istraživanja krajnjih dometa zvuka, drugi su "elektrošok" terapijom stvarali kreature poput TV morona Beavisa & Buttheada. Dekoncentrisani pripadnici hipi generacije često izjavljuju kako su imali odmak u odnosu na sva dešavanja jer najčešće nisu bili ničega svesni.
Ginisovci
Uticajni engleski mesečnik
Mojo nedavno je objavio listu od deset najbučnijih rock grupa svih vremena.
Objektivan i relevantan spisak zasniva se na parametrima izraženim u decibelima, vatima, amplitudama ali se i vodilo računa o tehnološkim mogućnostima karakterističnim za određene periode u razvoju rock muzike, vremenskoj distanci među određenim grupama i percepciji buke od strane kritičara i publike.
Navedene grupe mogu se podeliti u nekoliko šire definisanih žanrova.
Psihodelične simfo i supergrupe na LSD-u iz 60-ih i 70-te predstavljaju Blue Cheer, Vanila Fudge i Hawkwind, čast detroitskih pank i hard rock pionira brane
MC5 i
Ted Nugent / Amboy Dukes.
My Bloody Valentine |
Prisutni su i brutalni heavy metal primitivci – Manowar, artistički nastrojeni eksperimentatori iz 80-ih -
My Bloody Valentine i
Swans. Na listi su i rock legende The Who i Motorhead, no prema neretkoj stručnoj oceni "jedan od najgorih bendova na svetu".
Na širem spisku mogli su se naći AC/DC, Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabath, Metallica, Slayer, Antrax i većina drugih predstavnika punka, HM, HC...
Paralelno sa takmičenjem za proboj na vrhove top-lista, količinom tiraža i punim dvoranama traje utrka za mesto najvećeg proizvođača buke.
Koncertni zapis grupe Motorhead No sleep till Hammersmith iz 1981. dugo je držao primat u Ginisovoj knjizi rekorda a zamenio ih je AC/DC.
Swans |
U kategoriji pop bendova, Ginisove ekipe su zabeležile kao najbučnije The Who, a nakon njih Deep Purple. Sa 125,9 decibela zabeleženih 1994. godine na koncertu u Hanoveru, Nemačka, ubedljivo vodi grupa
Manowar, koja se na listi magazina
Mojo nalazi na poslednjem mestu zbog svesne namere da se proizvede što veća galama i nepostojanje minimalnih tekstualno-melodijskih kvaliteta.
Po svedočenjima članova grupe, to ne smeta američkim tinejdžerkama, koje čine najveći deo njihove publike. Razlog njihove enormne posete krije se u specifičnim vibracijama koje proizvodi bas linija i njenom delovanju na telesne funkcije. Takav efekat važniji je od rizika da popucaju bubne opne pri zvučnom udaru od 140 decibela.
Izbegavanje linča
Motorhead |
Lider
Motorheada Lemmy Kilmister svedoči o pozivu čoveka koji stanuje desetak kilometara od dvorane u kojoj su održavali tonsku probu u jednom američkom gradiću. Nesretnik je molio: da se malo utišaju jer ne može da čuje ton na svom televizoru.
"Kromanjonac i pećinski čovjek rock ‘n' rolla" Ted Nudgent obavestio je devojke koje imaju probleme sa kilogramima da je poseta njegovim koncertima najbolji i najbrži dijetalni metod. Poznat je kao veliki ljubitelj lova na krupnu divljač i učesnik mnogih gitarističkih dvoboja koji su loše završavali po sijalice, prozorska stakla i golubove.
Top 10 najbučnijih:
1. Blue Cheer
2. My Bloody Valentine
3. Motorhead
4. Swans
5. MC 5
6. The Who
7. Ted Nugent / Amboy Dukes
8. Hakwind
9. Vanila Fudge
10. Manowar
|
Ostali pokušaji da se opišu ovakvi hepeninzi na kojima su obarani rekordi, različiti su i vrlo upečatljivi. Osećaj da se boing 747 nalazi na par koraka, podrhtavanje zidova i unutrašnjih organa, talasanje publike, izazivanje valova na vodenim tokovima - samo su neke od scena poput onih iz crtanih filmova, iako mogi svedoci koriste izraze poput "genocid ili holokaust".
Često se dešavalo da grupa izbegne linč izmaltretiranih žrtava brzim bekstvom iz grada ili završi na sudu povodom tužbi da su kod slušalaca prouzrokovali pojavu ili razvoj neke bolesti. Prvoplasirani na ovoj listi
Blue Cheer najavljivani su rečima: "Večeras s vama Blue Cheer. Nek se spasava ko može."
Blue Cheer |
Na postavljeno pitanje najbučnijim gitaristima, basistama, bubnjarima i ostalim muzičarima: "Zašto toliko glasno!?", dati su odgovori da je u pitanju bila "dobra zabava", "istraživanje zvuka", "skretanje pažnje", "tinejdžerska fascinacija snagom", "isticanje senzualnosti", "mladalačka pobuna" ,"zloupotreba narkotika" ili tradicionalni motiv "da se nešto zaradi i upozna što više devojaka", bez obzira na nesvakidašnji način da se to ostvari i sve propratne pojave, od kojih je najčešća bila delimična ili potpuna gluvoća.
U početku nepopularni džepovi za zaštitu ušiju sve više se koriste, s kajanjem što nisu upotrebljavani ranije.
Komentari