Popboks - EXIT 05 SPECIJAL (01) – Lica i naličja evropskih festivala - Haos od aprila do novembra [s2]
Gledate arhiviranu verziju Popboksa
Popboks - web magazin za popularnu kulturu

Tema · 02.07.2005. 00:00

EXIT 05 SPECIJAL (01) – Lica i naličja evropskih festivala

Haos od aprila do novembra

Ulaznice za Glastonbury Festival, sa kojim evropski novinari najćešće upoređuju Exit, ove godine bile su rasprodate već početkom aprila, za manje od tri sata pre nego što je objavljen i muzički program

Leila Selimbegović

Raj festivala je Velika Britanija, mada drugi deo kontinenta sve manje zaostaje za ostrvom. Glavna razlika između najvećih engleskih muzičkih festivala i ostalih jeste to što se ostrvski programi odlikuju uglavnom velikim imenima, bez mnogo “šaranja”. Na kopnu se, naprotiv, pažnja posvećuje ne samo najaktuelnijim izvođačima, već i mladim, često još neotkrivenim talentima, a zastupljeno je i više muzičkih žanrova, posebno jazz, elektronika, heavy metal, world music...
Lica i naličja evropskih festivala
Ulaznice
No, bez obzira na njihov kalibar, izvođači retko odbijaju pozive. Kad se to i dogodi, razlog je uglavnom bolest muzičara, ili nemogućnost koordinacije sa ostalim planovima za turneju. U Evropi danas (a i godinama unazad) vodeći festivali su engleski Glastonbury, i danski Roskilde, po reputaciji, kvalitetu muzičkih programa, organizaciji i dugoj tradiciji - oba postoje od početka sedamdesetih godina. Ove godine održala su se u približnim terminima: Glastonbury 24. do 26, a Roskilde u istoimenom gradiću, u Danskoj, oko 35 km od Kopenhagena od 30. juna do 3. jula.
Ove događaje posećuje oko sto hiljada ljudi, mada se poslednjih godina štampa nešto manje ulaznica iz bezbednosnih razloga. Nekada je pravi podvig nabaviti kartu, tako da je neophodno biti dobro obavešten na vreme. Primera radi, ulaznice za Glastonbury, sa kojim evropski novinari najćešće upoređuju Exit, ove godine bile su rasprodate već početkom aprila, za manje od tri sata pre nego što je objavljen i muzički program.
TOP 10 najtraženijih na web portalu Virtual Festivals:
  • The White Stripes – Glastonbury, Exit
  • Slipknot – Hultsfred, Provinssirock, Download
  • The Darkness
  • Red Hot Chili Peppers
  • Placebo
  • Metallica
  • Radiohead
  • Marilyn Manson - Hultsfred, Provinssirock, Rockwave, Carling
  • Sugababes
  • The Backlash
Organizacija
Mnogi festivali imaju svoju ideologiju - promovišu očuvanje životne sredine, ukidanje cenzure, poštovanje ljudskih prava, a veliki deo ostvarene zarade odlazi u kulturne, dobrotvorne i humanitarne svrhe. Tolerancija se promoviše samim postojanjem festivala, jer je publika uvek internacionalna, a do nasilnih incidenata dolazi veoma retko, kao što je tragedija iz 2000. godine, kada je u vreme nastupa Pearl Jam na Roskilde festivalu u stampedu publike poginulo osmoro ljudi.
Koncept muzičkih festivala, dakle, kao višednevnih proslava u dobroj atmosferi i uz dobru muziku, na kojima za jedan dan možete videti pet bendova za isti novac koji biste dali za koncert svakog od njih posebno, plus nekoliko manje poznatih, samo je ekonomski razlog koji mami na ovakve događaje. Ali, tu je zato gomila drugih razloga, među kojima je opušten višednevni provod sa prijateljima sigurno najvažniji.
Lica i naličja evropskih festivala
Glastonbury – najveći
Sastav koji čini više od 200 izvođača, raspoređenih na 11 bina, predvodili su White Stripes,Coldplay i New Order. Oni su nastupili na glavnoj, ''Piramida bini'', zajedno sa folk legendom Vanom Morrisonom, Brianom Beach Boy Wilsonom, crvenokosom kraljicom Tori Amos, bendovima Bloc Party, Beautiful South...
Jedna od bina nazvana je “ John Peel Stage”, po prošle godine preminulom legendarnom britanskom DJ-u.
Glastonbury je prvi put održan 1970, kad se oko hiljadu hipika skupilo na farmi kod Piltona.
(objavljeno u Exit Magazinu)


Komentari

Trenutno nema komentara.

Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.

NAPOMENA:

Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.

Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.

Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.

Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.

Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.

Novo iz rubrike