Ako Vrli novi svet i 1984 govore o stvarnosti, a čista su naučna fantastika, onda i naša muzika govori o našem svetu
Ove godine se navršava tri decenije od objavljivanje prvog albuma čuvene beogradske grupe Igra Staklenih Perli. Pod velikim uticajem grupa poput ranih Pink Floyda, Hawkwind i nemačkog krautrocka, ISP su u Jugoslaviji u drugoj polovini 70-ih godina bili među pionirima simfo, space i prog-rocka.
Članovi benda su svoj stil opisivali kao "muziku toka svesti", često koristeći halucionogene droge za sviranje i stvaranje, a posebno su bili zanimljivi njihovi česti koncerti/performansi u beogradskom SKC-u, gde su eksperimentisali koristeći semplove zvukova prirode.
Nazvavši se po istoimenom romanu Hermana Hesea, ISP su 1976. godine u Beogradu osnovali klavijaturista Zoran Lakić, gitarista Vojkan Rakić, perkusionista Predrag Vuković, kao i basista i pevač Draško Nikodijević, a kasnije im se pridružio bubnjar Dragan Šoć.
Nailaskom novog talasa, ISP su posle manjih promena u postavi posle samo dva albuma prestali da rade 1981. godine. Poslednji snimak benda nalazi se u filmu Dečko koji obećava (1981), gde na koncertu u SKC-u izvode pesmu Vozimo se kolima subotom popodne.
Početkom 90-ih, nemačka izdavačka kuća Kalemegdan Disk izdala je tri albuma sa do tada neobjavljenim koncertnim, demo i studijskim snimcima ISP, koji su nastali između 1976. i 1980. godine.
PGP je pre dve godine ponovo objavio njihova dva albuma: na disku Igra svetlosti nalaze se remasterizovana izdanja debija iz 1979. i album Vrt svetlosti (1980).
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari