Kao jedan od najuspelijih strip scenarista s prostora bivše Jugoslavije, Darko Macan ne samo što je onomad pokazao kako ume da pravi strip za decu – što skoro niko više i ne radi – već je i čitavu deceniju proveo pišući najbolji hrvatski strip za omladinu
Reč „omladina“ bi trebalo da je sinonim reči „tinejdžeri“, a istreniranom šestom čulu razlike su vrlo primetne. Svebor i Plamena je strip koga ponekad nazivaju hrvatskim Love & Rockets, a razlika je baš tu: Love & Rockets je strip za tinejdžere. Svebor i Plamena je strip za omladinu. I jedan i drugi govore o pubertetu, odrastanju i tako tim temama, no senzibilitet im je sasvim drugačiji. Love & Rockets je kul i američki i whiteindiepunk. Svebor i Plamena je nekako poznat i prijateljski i domaći i naivan na potpuno razoružavajući način.
Zagrebački školski časopis Modra Lasta je institucija koja opstaje uprkos smenama ideologija, režima i milenijuma, i pored uobičajenih poučnih tekstova, ostavlja prostora i za strip domaćih autora. Jedan od najpoznatijih autora u Lastinoj istoriji svakako je Ivica Bednjanec, možda najplodniji posleratni hrvatski strip autor, čije smo radove u Srbiji samo povremeno viđali u u publikacijama koje su nam dostupne.
Bednjančevi stripovi o mladima, izvanredno zanatski uobličeni, bili su jaka inspiracija Darku Macanu kada je započeo rad na Sveboru i Plamenoj. U pogovoru ovoj luksuznoj kolekciji koja sabira decenijski rad na serijalu Macan opisuje sa koliko je opreza morao da stupa tragom velikog prethodnika, ali i koliko ga je oslobodila pomisao da sada može da uradi sve što Bednjanec nije uradio.
Svebor i Plamena je strip o Zagrebu tokom poslednjeg balkanskog rata i nakon njega, priča o dve porodice, obe na svoj način nepotpune, koje žive zajedno, vole se, mrze se, plaču i smeju se zajedno, priča o srednjoškolcima koji misle da sve znaju, o roditeljima i dedama koji barem znaju da mnogo toga ne znaju, priča o sazrevanju i zaljubljivanju, ludilu i zanesenosti.
Ovo su priče jednostavnog, lako razumljivog jezika, duboko ukorenjene u tradicionalni pripovedački etos i estetiku, kako je i primereno štivu za mlade, a opet, to su i priče koje se ne libe istraživanja savremenih tema. Zloupotreba narkotika, homoseksualnost, smrt, nasilje među mladima, posttraumatski sindrom ratnih veterana, skinhedsi, nevine klinačke laži i njihove velike posledice, sve su ovo motivi koje je Macan izvrsno zanatski uobličio i približio čitaocima provlačeći ih uz stalno prisutno jezgro plemenitosti i odanosti glavnih junaka, kako jednih drugima tako i ideji porodice.
Karakterizacija protagonista je prefinjena i razvoj likova tokom deset godina izlaženja stripa neumitno vodi ka onoj tački u kojoj znamo da svaka sapunska opera mora da se kruniše hepiendom. Politički, ovo je strip koji balkanski sukob tretira samo izdaleka, ali je tim neobičnije pozicioniranje jednog romskog lika u nekim od kasnijih epizoda, koje je u najmanju ruku diskutabilno.
Goran Sudžuka je na pola ovog serijala prestao da ga crta jer je počeo rad na Delanovom Outlaw Nation. Njegov crtež je bio sve sigurniji i bolji iz epizode u epizodu, pa tako naslednik Matija Pisačić nije imao nimalo lak zadatak. Ipak, dodatak kolora je pomogao u tranziciji a i Pisačićev rad se vremenom znatno unapredio.
Izdavačka kuća Fibra je ovu kolekciju vrhunski opremila, onako kako savremenim (omladinskim!) klasicima i dolikuje, pa kako na svom sajtu omogućavaju i download prvih pedeset strana, izgovora da Sveboru i Plamenoj ne pružite makar priliku da vas osvoje neposrednošću i lepotom naprosto – nemate.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari