Novi časopis na našem tržištu posvećen stripu? Zvuči suviše dobro da bi bilo istinito? Posle Think Tanka, koji je letnji dvobroj 23-24 ponovo u celosti posvetio stripu, možda je zaista trenutak da dobijemo redovnu i ozbiljnu publikaciju ovog tipa
U jednom od skorašnjih brojeva Politikinog zabavnika neko radoznalo dete je htelo da zna koje sve umetnosti postoje i koliko ih ima. Boba Živkovića nije mrzelo da na specifičan način nacrta sve starogrčke muze, zaštitnice umetnosti, i još im pridoda tri nove, izmišljene zarad filma, televizije i, najzad, stripa, tj. sedme, osme i devete umetnosti.
Novi, luksuzni strip časopis Ennea za ime je odabrao grčku reč za broj devet, forsirajući ideju da su se prvi stripovi pojavili čak onomad na antičkim vazama i da je strip (a ne, neću dopustiti tako jeftinu metaforu) ravnopravna umetnost, pa makar bila i poslednja…
Na 104 strane najfinijeg papira dostupnog štamparijama napravljena je prava ex-yu stripovska pita savijuša. Najpre malo izveštaja i reklamiranja festivala i strip dešavanja, pa nekoliko autorskih kratkih stripova, recenzija, priča o starim majstorima i napisa o aktuelnim autorima, zatim malo nostalgije, veliki blok koji predstavlja zrenjaninske autore, i najzad u punom krugu nazad na početak, s reklamnim tekstovima, ovog puta o strip dućanu Buch i izdavačkoj kući Lavirint.
Šta to Pravi Stripofili mogu da nađu u Ennei za 550 dinara? Za početak, u pitanju je jedan od najluksuznije opremljenih domaćih časopisa bilo kog tipa, koji je pride i tehnički savršeno urađen. Počev od naslovnice čuvenog ilustratora Petra Meseldžije, časopis je prepun božanstvenih ilustracija i stripova. U stvari, kratki stripovi raznih autora čine preko pola časopisa.
Pri tome je to osvežavajući spoj starog i novog: od šarmantnog omladinskog stripa Novi centarfor, koji je izlazio u Plavom vjesniku 50-ih, i koji ilustruje tekst o svetski poznatom animatoru ali i crtaču stripova Borivoju Dovnikoviću Bordou, do raskošnih akvarela Đorđa Milovića i izražajnog grafizma Vladimira Aleksića, Dražena Kovačevića i Milorada Vicanovića Maze.
Najzad, kao urednik ga potpisuje legendarni strip scenarista Svetozar – Toza Obradović (Kobra, Cat Claw), što bi trebalo da garantuje visok kvalitet, pa makar dobar deo stripova potpisao i sâm urednik.
Ako i ima stvari koje će zasmetati pažljivijim čitaocima, odnose se na tekstualni deo. O festivalima su pisali sami organizatori, pa iako su tekstovi puni podataka, u suštini predstavljaju reklamu umesto izveštaja (za koje se nadamo da će naći mesta u sledećim brojevima).
Da li će Ennea opravdati makar deo smelih obećanja iz uredničkog uvodnika? Da li će uspešno afirmisati i vratiti strip na nivo nekadašnje slave i poštovanja? Da li će doživeti drugi broj? Makar ćemo na ovo poslednje pitanje odgovor dobiti uskoro, na tradicionalnom Salonu stripa u SKC-u krajem septembra, za koji je najavljena Ennea br. 2.
S Veselim četvrtkom koji je Bonelijevim izdanjima vratio makar deo tiraža koje su stripovi nekad imali na kioscima, s luksuznim izdanjima Belog Puta, System Comicsa i Marketprinta u knjižarama, te strip autorima u likovnim galerijama (Somborac, Čelanović), Ennea je možda onaj gram dostojanstva koji preteže jezičak na vagi i od stripa čini legitimnu devetu umetnost a ne tek… devetu rupu na svirali. Prokletstvo, bilo je jače od mene!
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari