Reportaža iz zone stalnog rata među nacijama, verama i ideologijama, Palestina je krunski dokaz zašto čitanje stripova ponekad ume da bude korisnije nego pažljivo praćenje na časovima
Stripovima je trebalo nekoliko decenija pre nego što su počeli da ih shvataju ozbiljno, naročito u Americi. Tek je uspon grafičkog romana osamdesetih godina uspeo da probije granice zaparloženog geta mentaliteta da su stripovi samo jeftina zabava za nišče duhom. Ali, Amerika je zemlja u kojoj se stvari, jednom kada se promena pokrene, brzo menjaju. Otuda nije čudno kada se posle grafičkog romana i autobiografskih pripovesti (naročito karakterističnih za nezavisnu produkciju) pojavio i novi, još skromno naseljeni žanr: strip-kao-reportaža.
Joe Sacco je Maltežanin po poreklu, mada je odrastao u Australiji i Americi i danas se smatra Amerikancem. Dobar deo svog života putovao je po nesrećnim i ranjenim predelima planete, tražeći istovremeno i sebe i priče koje vredi zapisati i preneti. Kao i svaki dobar novinar-izveštač, Sacco je izvanredan slušalac, s puno poštovanja za svoje sagovornike, čak i kada ne umeju da se izraze, kada lažu ili mu prete.
Ekshumacija leša istine iz ponora iskopanih u ratovima je prljav posao, ali neko mora da ga uradi jer će mu neko drugi platiti. Tržište informacija je, na kraju krajeva, najvrelije tržište našeg doba. Ono po čemu se Sacco razlikuje od prosečnog zapadnog novinara u potrazi za ekskluzivnim informacijama o bolu, mržnji i propasti je što su njegove reportaže objavljivane u formi stripa.
Sacco je, prilično nezasluženo, u našim krajevima dospeo na neku vrstu crne liste, s obzirom na to da je po svojim bosanskim iskustvima uradio stripove poput Safe Area Goražde i The Fixer. Nezasluženo, jer ovi stripovi su sve samo ne antisrpska propaganda i jednostrano izveštavanje o stvarima koje „prosečni zapadnjak ne može da razume“.
No, ovo je tek bura u čaši vode u odnosu na kontroverze koje je izazvao njegov strip Palestina (srpsko izdanje Rende, edicija Struja, 288 strana, meki povez), serijalizovan između 1993. i 2001. godine, kada je i prikupljen u kolekciju koju sada imamo u formi kvalitetnog izdanja na našem jeziku. Palestina je, s jedne strane, pokupila pohvale i nagrade (na primer American Book Award), ali je, s druge, oštro, žestoko i dosledno napadana kao propagandni, antisemitski pamflet.
Političke, kulturološke i etničke teme su teške za svaki medij i zato je ohrabrujuće videti s kakvom lakoćom Sacco sažima slike, ispovesti i priče sakupljene u vreme prve palestinske Intifade, početkom devedesetih godina. Njegov stil izveštavanja i pripovedanja je čist, jasan, neopterećen predrasudama, iako Sacco o svemu što vidi ili čuje ima svoje mišljenje.
Palestina i Izrael koje vidimo na ovim slikama i o kojima čitamo u njegovim opservacijama ili prenesenim svedočanstvima su zastrašujuće, opčinjujuće stvarni. Sve, od arhitekture u pustinji oko koje se narodi bore već stolećima, preko fizionomija izmučenih, lukavih, besnih, fizionomija semitskih, kavkaskih, pa i ostalih (nestabilne zone uvek su prepune stranih novinara, humanitaraca i svakojakih drugih tuđina), pa do prizora nasilja, demonstracija, mučenja, sve ovo je onoliko detaljno koliko je potrebno da intuitivno znamo da gledamo stvarnost, a opet stilizovano i karikirano da se umakne usudu sterilnog dokumentarizma. Saccov crtež je dinamičan i snažan, a njegov narativ precizan, ekonomičan i ponajviše opominjući.
Ispričana u formi iscepkanih epizoda, stilizovanih priča ljudi koji žele da ih neko čuje, Palestina je snažan dokument o sukobu koji ne bi imao smisla kad samo sila ne bi imala poslednju reč u svim raspravama. I sam autor priznaje da nije imao vremena i materijala da se više pozabavi izraelskim pogledom na problem, ali ova knjiga time ne gubi na snazi jer je očišćena od pretenzija i manipulacija.
Sacco ima svoje mišljenje, ali ga ne nameće, dopuštajući čitaocu da formira sopstveno. Nadajmo se da će Rende imati smelosti da objavi i Saccove radove o Bosni. Zašto samo Amerikanci da uživaju u javnoj kontroverzi?
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari