Od uvodnih taktova Slint u predvečerje četvrtka, 31. maja, do apokaliptične tutnjave četiri gitare Wilco u ranu zoru u nedelju, 3. juna, svašta se dešavalo. Mark E. Smith je šutirao kamermana, Billy Bragg molio Ronaldinha da bude milostiv prema Engleskoj te večeri, Patti Smith je vatreno poručivala da "samo ujedinjeni imamo šansu", Billy Corgan glumio je anđela, a Johnny Marr šetao 25 godina staru frizuru. Muzika? Bilo je i toga!
Ako ste ikada želeli da spalite svoj pasoš zbog (uglavnom) bedne koncertne ponude u Beogradu u poslednjih 15 godina, evo vam još par dobrih španskih festivalskih povoda za to: upravo završena
Primavera Sound (31. maj - 2. jun), kao i nastupajući
Sonar (14-16. jun),
Summercase (13. i 14. jul) ili
Fiberfib (19-22. jul).
Mesto zločina – Barselona i okolina.
Primavera (u prevodu – proleće) spada u starije festivale na Iberijskom poluostrvu, još iz vremena kad su Španiju kao neisplativu zaobilazila najveća imena. Naravno, niko ne dolazi u Barselonu (Valensiju, Madrid) zato što su to divni gradovi. Velika lova je u igri, a festivale sponzorišu giganti poput Coca Cole, Heinekena, avionskih kompanija...
U predigri Primavere solidne svirke održali su kanadski kantri rockeri The Sadies i denverski odgovor na Buffalo Tom/National amerikanu Centro-Matic. Grupe koje neće promeniti ničiji život, ali će ga učiniti prijatnijim na sat-dva, pogotovo ako ste dobrano u tridesetim.
Tu dolazimo do večite dileme: koliko sumanute festivalske gužve i neželjeni susreti sa od alkohola obeznanjenom mladeži odgovaraju vašoj ideji o idealnom koncertu? I da li je takav moguć međ' dvadesetak hiljada duša? Odgovore potražite sami.
Kada bi kičma gorepotpisanog mogla da govori, bio bi to bluz epskih razmera.
1. Anđeli i demoni
Prvo veče festivala obeležili su nedavno ponovo okupljene ikone postrocka Slint i mlađana kraut-elektro postava Fujiya & Miyagi.
Potonji brajtonski trio isporučuje vrlo precizan set u kom ima mesta za Can i Shauna Rydera, ali i za Boney M i najcrnji funk. S druge strane, Slint u svest prizivaju izgubljene rock toponime, od pomeranja granica do uživanja u svirci. Izveli su u celosti kultni album Spiderland (’91), što je, izgleda, postala moda na festivalima ovog leta.
Iste noći, s manje ili više uspeha, svojim albumima pozabavili su se i legendarni Melvins (Houdini, ’93), kalifornijski psihodelični teškaši Comets On Fire (Blue Cathedral, `04) i australijski eksperimentalni postrockeri Dirty Three (Ocean Songs, `98).
Dva ključna nastupa večeri utopila su se u sivilo katalonskog neba tog dana. Billy Corgan (sa anđeoskim autfitom) po ko zna koji put je okupio Smashing Pumpkins, u očiglednoj nameri da i generaciji klinaca kojima je Pete Doherty tata otme malo para.
A tih je najviše na festivalu, u onim smešnim tesnim crnim pantalonama spuštenim do sredine stražnjice i s još smešnijim šeširićima na brižno zapuštenim frizurama. Od sjaja do očaja, takvi su bili Pumpkinsi. U mirnijim brojevima (Tonight Tonight, Disarm) na korak od genijalnosti, a onda u sunovrat u kom se diskografski završila karijera ovog (nekada) velikog benda.
Jack White (Stripes) otkrio je Led Zeppelin i ne libi se da sebe legitimiše kao Jimmyja Pagea 21. veka. Teški, masivni rifovi i tutnjava na bubnjevima njegove sestre/devojke/tetke/šurnjaje? Meg White otpraćeni su u sedećem položaju iz poslednjeg reda ogromnog amfiteatra, bez imalo želje da se uđe u masu.
2. Mother England
Drugo veče Primavere, sasvim očekivano, donelo je fenomenalan koncert najvećeg živog benda na planeti – The Fall.
Repetitivni ritmovi i melodije terali su mlade muzičare (nijedan preko 30!) do granica izdržljivosti, dok je 50-godišnji Mark E. Smith bio šef parade. Nezadovoljan svirkom, odvrtao je pojačala na bini, svirao klavijature kad god mu se nije dopalo kako to klavijaturistkinja čini, napuštao stejdž kad mu se prohte, okretao leđa publici, s kojom nije progovorio ni reč...
Vrhunac je bio obračun s kamermanom koji mu se previše uneo u facu! Za to vreme, bend je – mleo!
Omiljeni levičar i savest rock ’n’ rolla Billy Bragg ni ovog puta nije propustio priliku da se naruga Bushu i Blairu, opeva herojske napore radničke klase i posveti neke od najlepših ljubavnih pesama ženama koje je voleo ili Majci Engleskoj.
Visok ritam te večeri pratili su spektakularni indie heroji Built To Spill, minimalistički Low, artificijelni Blonde Redhead, sirovo surovi Girls Vs. Boys, razigrani Band Of Horses i šarmantno otkačeni Bonde Do Role.
Poslasticu je ipak predstavljao nastup Johnnyja Marra sa indie atrakcijom Modest Mouse, odnosno set Zach Kondona alias Beirut, u kome se našlo mesta i za raštimovanu obradu Đurđevdana?!
3. Duhovi su živi
Treća noć Primavere bez sumnje je pripala najznačajnijem amerikana bendu sadašnjice Wilco, jednako koliko i Patti Smith i Sonic Youth.
Thurston, Kim, Lee i Steve ovog leta se vraćaju 19 godina u prošlost svirajući kompletan Daydream Nation (`88). Sve je i dalje na svom mestu: nekontrolisana buka dve spejs gitare i Kim, koja u 54-oj mahnito skače po bini u gotovo šamanskom plesu.
Wilco su pak rešili dilemu da li mali klubovi nose prevagu nad festivalima. Bendovima Koji Znaju prostor nije bitan, kao ni vreme. Lepo je videti Jeffa Tweedyja opet nasmejanog. A kako i ne bi bio kad pored sebe ima Nelsa Clinea, po soliranju brata blizanca Toma Verlaina.
Pomenuti se nešto ranije priključio Patti Smith i Lenny Kayeu u dirljivoj obradi Smells Like Teen Spirit. Najvažnija žena rock ’n’ rolla furiozno je završila nastup uz Gloriu i R'N'R Nigger, oduvavši sa scene sve mlađane fensi bendove.
U prvom redu nepojmivo dosadne The Good, The Bad, The Queen (koliko straćenog talenta na jednom mestu!), kao i hajp grupice trenutka koje neće trajati duže od par singlova – The Long Blondes, The Rakes i Klaxons.
Grizzly Bear su bili suviše uvrnuti, Isis brutalno moćni, Durutti Column u desetominutnim new wave klasicima, a Ted Leo & Pharmacists britki. Izvesnog šarma ima i u nastupima Apples In Stereo i Architecture In Helsinki, ali je to galaksijama daleko od istinskog i jedino važnog rock ’n’ roll događaja, onog koji uzbuđuje i oplemenjuje.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.