Podrobnija analiza vesti da je globalna prodaja muzike prvi put u porastu od 1999. izbliza nije tako ružičasta kao što u prvi mah izgleda, piše Telegraph.
Zapravo, u periodu od 1999. kada je zabeležena prodaja od gotovo 28 milijardi dolara, globalno muzičko tržište se smanjilo za 40% i prošle godine se gotovo vratilo na nivo iz 2010. tj. na 16.5 milijardi dolara. U odnosu na 2011, zabeležen je porast od čitavih 0.3% koji prevashodno ide "na dušu" velikog uspeha britanske pevačice Adele.
Njen album 21 koji se u prodaji pojavio 2011, u prošloj godini je dobio još 8.3 miliona novih vlasnika širom sveta, i sada je ukupni tiraž ovog izdanja sjajnih 15.3 miliona prodatih primeraka. Ono što bi trebalo da zabrine čelnike velikih izdavačkih kuća, koji se poput ljudi iz etikete Sony ovih dana oglašavaju optimističnim izjavama da "digitalni format spasava muziku", je da su muzička tržišta izuzetno nestabilna i da ne mogu svake godine računati na "Adele" faktor.
Muzičke kompanije su prilično dobro usavršile metod stvaranja superzvezda, zaključuje Telegraph, ali na marginama branše bavljenje ovim poslom je i dalje vrlo teško. Etikete imaju manje zaposlenih, manje izvođača u katalozima i, što je najbitnije, mnogo manje novca u budžetima nego što je to nekada bio slučaj.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari