Iako Joe Strummer, nekadašnji frontmen grupe The Clash, nije lokalni heroj Granade, uskoro će u ovom španskom gradu dobiti svoj trg.
Iako Joe Strummer, nekadašnji frontmen grupe The Clash, nije lokalni heroj Granade, uskoro će u ovom španskom gradu dobiti svoj trg. Grad je odlučio da prihvati predlog građana koji su potpisali peticiju kako bi muzičar, koji je 1984. došao iz Londona u Granadu, dobio svoj trg Plaza Joe Strummer.
Strummer je u Granadu doputovao 1983. godine, neposredno pošto je tokom najveće krize Clasha zajedno sa kolegom Paulom Simonom, odlučio da otpusti iz grupe gitaristu Micka Jonesa. "Praktično je bežao od problema koje je napravio u Londonu", izjavio je za list Guardian Nick Hall koji je radio na dokumentarcu I Need a Dodge! koji se bavi Struumerovim životom u Španiji. Veze Joea Strummera sa Granadom sežu još u vreme pre nastanka Clasha kada je sa španskom drugaricom Palomom Romero, kasnije poznatom kao bubnjarkom Palmolive iz grupe Slits, delio squat u Londonu. "Mnogo su međusobno pričali o politici, Francovoj diktaturi i o pesniku Federicu Garcia Lorci. To su bile glavne teme njegovog interesovanja", dodao je Hall.
Frontmen Clasha je prvobitno otišao u Granadu jer je poznavao mnoge Špance sa kojima je u Londonu delio squat. Ubrzo je upoznao i lokalnu grupu 091 kojoj je na kraju i producirao snimanje albuma u Madridu. "Izgledalo je da je u to vreme mnogo više ljubavi i pažnje posvećivao bendu iz Granade nego što je to radio prema svom Clashu. Čak je u 091 uložio i svoj novac, plaćajući termine u studiju". Kontrast između 091 i Clasha, koji su za razliku od španskog benda bili poznati na obe strane Atlantika, na kraju je doveo do konfrontacije. "Clash su bili krajnje uspešni, Svirali su na Shea stadionu u Njujorku pred 200.000 ljudi. Bio je pomalo ogorčen na tadašnju rock industriju. Dopunjavao je i punio svoju duhovnost do određene granice radeći sa momcima u kojima verovatno prepoznao svoje rane dane u Clashu, boreći se za opstanak na maloj lokalnoj sceni".
Njegova opsednutost Lorcom bila je tolika da je čak jednog prijatelja iz Granade angažovao da kupi lopate kako bi pronašli grob slavnog pesnika koga su 1936. ubili fašistički vojnici, ali se pronalaženje tog mesta, naravno, pokazalo nemogućim. Ta opsednutost mogla se prepoznati i u numeri Spanish Bombs sa albuma London Calling u kojoj spominje i čuvenog pesnika i Granadu.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari