Festival "Omladina" biće organizovan po 51. put 7. i 8. decembra 2012. u Hali sportova u Subotici, najavili su organizatori na današnjoj konferenciji za novinare u Domu omladine Beograda.
Festival Omladina biće organizovan po 51. put 7. i 8. decembra 2012. u Hali sportova u Subotici, najavili su organizatori na današnjoj konferenciji za novinare u Domu omladine Beograda.
Prvo veče će biti revijalno, nastupiće muzičari koji su se, do devedesetih, afirmisali na Subotičkom festivalu, a udarno je drugo, takmičarsko veče, namenjeno neafirmisanim, mladim autorima i izvođačima, do 27 godina. Za njih je, do 1. oktobra, otvoren konkurs (više detalja na sajtu festivala ), na koji treba da pošalju nove, do sada neobjavljivane kompozicije. Finalne večeri biće izvedeno 20 najboljih pesama, po mišljenju stručnog žirija koji će sačinjavati članovi iz Slovenije, Hrvatske, BiH i Srbije, a i sam festival je regionalnog tipa, obuhvata područje cele bivše Jugoslavije.
Deset pesama u finalu će, kako se najavljuje, biti pop kompozicije, uz pratnju festivalskog orkestra, na čelu sa Gaborom Bunfordom, a preostalih deset mogu da budu raznorodne - rok, džez, bluz, soul... Svi kompozitori čije pesme uđu u finale biće nagrađeni sa po 15.000 dinara, a glavna nagrada je hiljadu evra. Grad Subotica i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i informisanje su stali iza festivala - organizatori očekuju pomoć i od države i, istovremeno najavljuju da će, kada je u pitanju tehnika i produkcija, sve biti odrađeno na vrhunskom nivou.
"Želimo da ova manifestacija bude kao nekada, odnosno, da, uz pomoć mladih, dobije formu kakvu zaslužuje", rekao je direktor festivala Gabor Lenđel. "Hoćemo, međutim, i da uživa publika koja se seća starijih izdanja - za njih smo napravili to prvo, nostalgično veče. Sve će se to videti i putem malih ekrana - danas sam obavešten da je TV Pink stao iza nas, kao medijski sponzor, a, po završeku festivala, biće objavljeni CD i DVD".
Na njegove reči se nadovezao umetnički direktor festivala, Kornelije Bata Kovač: "Ovaj festival je dugo bio jedino mesto gde su mladi muzičari sigurno znali da će njihov rad da se, pre svega, čuje, jer su prenosi prvo išli samo preko radija, kasnije se uključila televizija. Ograničili smo godište, jer smatramo da je onaj od 30 godina već napravio neku karijeru, i nema potrebe da se dokazuje na ovakvoj manifestaciji. Očekujemo da se prijave mnogi koji nisu uspeli da prođu na drugim festivalima, mada ih i nema mnogo - tu je još Gitarijada, MESAM i Beogradsko proleće ne postoje... "
Kovač je apostrofirao i jedan problem koji, po njegovom mišljenju, prati ovakav festival: "Sada, u 2012, kada biraš između mladih, neafirmisanih autora, teško možeš da privučeš publiku što, recimo, šezdesetih nije bio problem. Publika je danas drugačija, malo se iskvarila raznim sadržajima, zato smo napravili i to veče nostalgije, sa poznatima. Suština je, što se takmičarskog dela tiče, da se ne izaberu kompozicije koje su klonovi poznatih hitova i autora. Ukoliko autori žele našu pomoć tokom stvaranja, neki savet, tu smo".
Organizatori su podsetili da su se na festivalu u Subotici afirmisali mnogi izvođači i autori - između ostalih Zdenko Runjić, Kemal Monteno, Jadranka Stojaković, Kornelije Kovač, Đorđe Balašević, Bora Đorđević, Josipa Lisac, Zafir Hadžimanov, Bisera Veletanlić, Dušan Prelević, Vlada i Bajka, kao i brojni bendovi: Indeksi, Lutajića srca, Pekinška patka, Film, Piloti, Lačni Franc, KUD Idijoti, Majke, Galija, Haustor, Đavoli, Prljavo kazalište, Atomsko sklonište, Kerber...
Direktor festivala Gabor Lenđel, svojevremeno osnivač benda Teška industrija, pričao je, po završetku konferencije, specijalno za Popboks: "Radovi nam već uveliko pristižu - da budem iskren, većinu, još uvek, nisam preslušao. Posvetićemo se tome posle 1. oktobra".
Nameravate li da koristite društvene mreže u promociji festivala?
"Apsolutno. Imam oko sebe mlade ljude koji se time bave, pravi su profesionalci. Dodao bih da ćemo pesme da puštamo i pre festivala, to je jedna od ideja. Pravićemo top listu pesama na radio stanicama, izborne liste slušalaca, animiraćemo javnost na razne načine".
Teška industrija je takođe bila prisutna u Subotici ?
"Učestvovali smo jedne godine, kada su svi izvođači imali kompozicije o Titu, pa i mi. Ta pesma mi je mnogo draga. Mnogi mladi su tada stvarali pesme o Titu, sećam se da je tada bio sjajan festival".
Kako gledate na današnju, sasvim drugačiju Tešku industriju, sa ženskim vokalom ?
"Ja sam, pre tri godine, radio remake sa Vajtom, a onda su basista i čuveni hrvatski umetnik Ivica Propadalo i gitarista Vedad Hadžiavdić, rešili da, iz nostalgije, zadrže ime benda. Ovo sad, međutim, nema veze sa Teškom industrijom - ja sam to Ivici i sugerisao. Imaju pevačicu, zvuče kao Magazin, glupo je da koriste ime Teška industrija. Kao što je prošlost Korni grupa, Time, tako je i Teška industrija prošlost. Mislim da je to i njima antireklama - bolje da su dali neko drugo ime, na primer Plava leptirica. Oni, inače, super sviraju, samo, to nije moja muzika, ja sam malo žešći", uz osmeh je završio Lenđel.
Milan Ćunković
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari