Nagradu Aleksandar Lifka, koju Festival evropskog filma Palić dodeljuje za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, ove godine će dobiti francuski glumac, reditelj i producent Jean-Marc Barr i srpski kompozitor i muzičar Zoran Simjanović. Laureatima će nagrade biti uručene na Festivalu.
Nagradu Aleksandar Lifka, koju Festival evropskog filma Palić dodeljuje za izuzetan doprinos evropskoj kinematografiji, ove godine će dobiti francuski glumac, reditelj i producent Jean-Marc Barr i srpski kompozitor i muzičar Zoran Simjanović. Laureatima će nagrade biti uručene na Festivalu.
Francuski glumac, reditelj, scenarista i producent Jean-Marc Barr ostvario je zapažene uloge u filmovima poput Nada i slava (1987) Johna Boormana, filmu Veliko plavetnilo (1988) Luca Bessona koji mu je doneo svetsku popularnost, a od 1991. glumio je u više filmova Larsa von Triera (Evropa, Kroz talase, Ples u tami, Dogvil, Manderlej). Kao reditelj debitovao je 1999. godine filmom Ljubavnici koji je ujedno producirao i napisao. Za svoj rediteljski prvenac nagrađen je iste godine specijalnim FIPRESCI priznanjem na Cottbus Film Festival of Young East European Cinema. Iz ovog debija izrodila se Marc Barrova trilogija koju pored Ljubavnika čine Too Much Flesh (2000) i Being Light (2001) koji je režirao sa Pascalom Arnoldom.
Kao glumac je sarađivao i sa srpskim rediteljima - Lordanom Zafranovićem (Balkan Island: The Last Story of the Century, 1997) i Bojanom Vuletićem (Praktični vodič kroz Beograd sa pevanjem i plakanjem, 2011).
Srpski kompozitor i muzičar Zoran Simjanović je sa svojim rok sastavima Siluete i Elipse ostavio trag u počecima istorije domaćeg rokenrola 60-ih, osvojivši više domaćih i međunarodnih nagrada. Scenskom muzikom je počeo da se bavi 1975. godine i do 2005. uradio je muziku za 61 igrani film, preko 50 TV filmova i serija, preko 50 crtanih i kratkih filmova i preko 500 reklamnih spotova, kao i za tridesetak domaćih predstava u svim beogradskim pozorištima. Među ostalim brojnim nagradama, dobitnik je dve Zlatne arene za rad na ostvarenjima Miris poljskog cveća (1978) i Balkan ekspres (1983). Filmovi za koje je Zoran Simjanović pisao muziku osvajali su nagrade na svim velikim svetskim festivalima (Kan, Venecija, Montreal, Manila, San Sebastijan, Valencija, Korzika, Istambul i drugi). Od 1993. godine predaje primenjenu muziku na Fakultetu dramskih umetnosti (FDU), od 1999. do 2002. i na Fakultetu muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu, a od 2000. do 2003. i na Fakultetu dramskih umjetnosti (FDU) na Cetinju. Predavao je i u filmskoj školi ”Dunav filma”, Višoj elektrotehničkoj školi u Beogradu, kao i na Akademiji umetnosti ”Braća Karić”. Narodna knjiga mu je izdala biografsku knjigu Kako sam postao i prestao da budem roker. Član je Evropske filmske akademije, SACEM-a francuskog udruženja kompozitora kao i ASIFE svetskog udruženja za animirani film. Dobitnik je Nagrade grada Beograda za film i radio-televizijsko stvaralaštvo za 2002. godinu za film Kordon i tri muzička CD-a Jedna tema jedan film.
Prošle godine je ova nagrada dodeljena hrvatskom reditelju Lordanu Zafranoviću i srpskom reditelju Srđanu Karanoviću.
Prošle godine je predstavljena i monografija o Aleksandru Lifki pod nazivom Lifka i Lifke, u izdanju Festivala i Jugoslovenske kinoteke, a povodom 100 godina postojanja Lifkinog stalnog bioskopa u Subotici.
Na ovoj monografiji, koja po prvi put detaljno istražuje razvojni put i prikazivačku delatnost porodice Lifka, radilo je 15 istoričara filma, a knjiga je objavljena u dvojezičnom formatu (na srpskom i engleskom jeziku).
Devetnaesto izdanje Festivala evropskog filma Palić, održaće se od 14. do 20. jula 2012. godine na više lokacija kraj jezera Palić i u Subotici.
Festivalski program čini devet filmskih selekcija: Glavni takmičarski program, Paralele i sudari, Mladi duh Evrope, Omaž program za dobitnike nagrade „Aleksandar Lifka“, Omaž program posvećen dobitniku nagrade „Underground Spirit“, Novi švedski film, Novi mađarski film, Eco Dox i Dečji program.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.