Popboks - Kineski hop [s2]
Gledate arhiviranu verziju Popboksa
Popboks - web magazin za popularnu kulturu

Vesti · 26.01.2009. 14:56 · 2

Kineski hop

U raskošnom programu kojim je kineska državna televizija, pred pola milijarde gledalaca, u nedelju obeležila Kinesku novu godinu predstavljen je niz pojava na muzičkoj sceni, ali nije bilo hip hopa.

Ovaj pravac poslednjih godina doživaljava procvat, pa sajtovi poput hiphop.cn imaju velik broj posetilaca, i sve je više novih MC-jeva, DJ-eva i reperskih klubova.

U raskošnom programu kojim je kineska državna televizija, pred pola milijarde gledalaca, u nedelju obeležila Kinesku novu godinu predstavljen je niz pojava na muzičkoj sceni, ali nije bilo hip hopa.

Ovaj pravac poslednjih godina doživaljava procvat, pa sajtovi poput hiphop.cn imaju velik broj posetilaca, i sve je više novih MC-jeva, DJ-eva i reperskih klubova.

"Hip hop je slobodan, poput rock'n'rolla, kroz njega možemo da pričamo o svojim životima, o onome što mislimo i osećamo“, kaže za New York Times Wang Liang, popularni 25-godišnji kineski DJ koji nastupa pod imenom Wordy.

Wordy

"Kineski obrazovni sistem te ne podstiče na izražavanje sopstvenog karaktera. Samo te kljukaju bajatim pravilima iz knjiga starih hiljadama godina. Nema mnogo prostora za lično izražavanje i razmišljanje; razlikovanje se ne preporučuje“, žali se Wordy.

Među pionire kineskog hip-hopa spada grupa Yin Ts'ang, koju čine jedan Pekinžanin, jedan Kanađanin kineskog porekla i dva Amerikanca.

"Velika promena se desila kad su reperi počeli da bacaju rime na kineskom, pa su ih ljudi razumeli", kaže Zhong Cheng (na slici), koji je odrastao u Kanadi, ali se vratio u Peking.

"Pre toga, klinci su slušali hip hop na engleskom, a manje od jedan posto njih nešto je razumelo."

Najveći hit grupe Yin Ts'ang bila je pesma In Beijing iz 2003, koja spaja zvuk hiljadu godina stare kineske violine i beata na tragu Run DMC-ja.

To je bezmalo jedina hip hop pesma koja je ikada zaživela na kineskim radio-stanicama.

Ta pesma je otvorila vrata navale kineskih hip hopera, ali je cela scena i dalje pod strogom kontrolom vlasti. 

U tekstovima mladih repera ima sve više društvenog angažmana, što pokazuje i freestyle 24-godišnjeg Wong Leeja, repera iz Dongbeija:

"Ako nemaš dobra kola i keš
Nećeš dobiti ni cice
Zar ne znaš da je Kina raj samo za matore bogataše
Znaš, svet je pun korupcije
A bebe umiru od mleka koje piju"

Kineski izraz za hip hop shuo chan mogao bi se slobodno prevesti kao govori pevaj.



Komentari

  • Gravatar for ivan
    ivan (gost) | 26.01.2009. 15.06.57
    Strava!
  • Gravatar for Nije hip hop...
    Nije hip hop... (gost) | 26.01.2009. 15.23.21
    ...ali je ok. www.myspace.com/pk14 - "slucajno" kupio album Bai Pi Shu (White Paper) i vrlo sam zadovoljan.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.

NAPOMENA:

Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.

Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.

Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.

Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.

Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.