Pop Mašine posle 35 godina
Debi album
Kiselina kultnog beogradskog sastava
Pop Mašina iz 1973, pojaviće se 5. aprila u obnovljenom izdanju pod nazivom
Originalna Kiselina – 35 godina kasnije.
Nekadašnji basista Pop Mašine Robert Nemeček rekao je agenciji Beta da je 10 godina radio da digitalnim tehnologijama albumu omogući zvuk koji je bend prvobitno zamislio, ali koji nije zabeležen na lošem vinilnom izdanju tadašnjeg PGP RTB-a.
Originalna Kiselina koju izdati novopokrenuta diskografska kuća
MCF Records, za Nemečeka biće jedino verodostojno izdanje albuma koji je snimio sa gitaristom
Zoranom Božinovićem (umro 2004) i bubnjarom Batom Popovićem u drugoj polovini 1973. godine.
Pošto tada u PGP-u nisu verovali u prođu rock albuma na tržištu, Pop Mašina je dobila samo 20 sati u dva dana da snimi i remiksuje album u studiju i sa snimateljima radio Beograda neodgovarajućim za rad s rock grupom.
"Za 20 sati ne može da se snimi i remiksuje album. To je bilo jedino što smo mogli da dobijemo po sistemu uzmi ili ostavi, i mi smo to prihvatili", priseća se Nemeček, danas urednik Filmskog programa RTS-a.
U takvi uslovima grupa čak nije uspela da pesmu Slike iz prošlih dana završi do kraja.
Članovi Pop Mašine molili su PGP za dodatna dva sata studija da dovrše pesmu, ali Nemeček kaže da im je odgovoreno da to "ne dolazi u obzir", iako praktično nije koštalo ništa.
Na kraju je album štampan u tiražu od samo 2.500 primeraka na vrlo teškom vinilu najgoreg kvaliteta i svaki primerak ploče je krckao i zvučao dosta plitko.
Dodatni problem za Pop Mašinu bila je osnovna tema Kiseline - iskustvo sa halucinogenim drogama poput LSD-a - koju su morali prikriti pred izdavačem i državnim organima komunističke Jugoslavije, kako im album ne bi bio zabranjen.
Nemeček kaže da je grupa zato izbacila neke predviđene pesme, ostale je drugačije rasporedila, dok je odbačen i prvobitni omot Jugoslava Vlahovića, koji je vraćen tek sada za novo izdanje albuma.
"Jugoslav je napravio omot pošto je znao o čemu se tu radi, ali pošto je suviše ličio na halucinogene omote Beatlesa postojala je opasnost da neko na osnovu toga skapira o čemu se radi. Onda smo u zadnjem momentu promenili omot", kaže Nemeček.
Halucinogene droge postojale su u muzičkim krugovima Beograda u kojima je delovala Pop Mašina početkom 70-ih godina, ali Nemeček ističe da tada nije bilo teških droga poput kokaina i heroina.
"U našim rock krugovima ljudi koji su se fiksali bili su odbacivani. Sa takvim ljudima nismo imali ništa. LSD je korišćen, dolazio je iz raznih zemalja, a bilo je i prirodnih halucinogena poput meskalina", priseća se Nemeček.
Basista Pop Mašine kaže da je uzimao povremeno LSD i da je pod njegovim uticajem napisao neke tekstove za Kiselinu.
Pod dejstvom halucinogena Nemeček je automatskim pisanjem prenosio ono što mu se javljalo u svesti, poput stihova "ponor se otvara pokretom ruke" iz pesme Na drumu za haos. Pesma Tražim put zapravo govori o potrazi za dilerom LSD-a.
"Ima stih 'da li je to pravi put?' To asocira na to da je prodavano mnogo 'falš tripova' u Beogradu koji nisu imali nikakav efekat. Album Kiselina zapravo pokazuje sve faze LSD iskustva. To nije bila afirmacija droge, već pre svega jedna slika mentalnog iskustva", tvrdi Nemeček.
Temu albuma je ipak provalio jedan novinar časopisa Ilustrovana Politika koji je obavestio čelnike PGP-a da naziv albuma Kiselina zapravo znači spid i LSD.
"Oni su pali u nesvest. Rekli su nam da ćemo ako se ovo provali 'svi pod led'. Bili smo nagrađeni tako što nikad nismo sklopili ugovor za PGP i nijedan dinar od njih nismo dobili. Zato danas PGP RTS nema pravo na Kiselinui“, ističe Nemeček.
Originalna Kiselina biće objavljena u ograničenom tiražu od 999 posebno numerisanih diskova, od čega 300 ide u Hrvatsku, a po sto u Makedoniju i Crnu Goru.
Nemeček za septembar najavljuje i objavljivanje antologije Pop Mašine, gde će se na nekoliko diskova naći sve studijske pesme grupe, kao i dva koncertna snimka.
Do kraja postojanja 1976. godine Pop Mašina je objavila drugi album Na izvoru svetlosti i živi Put ka suncu.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.