Autobiografski dokumentarni film Nije ti život pjesma Havaja mlade hrvatske rediteljke Dane Budisavljević biće prikazan na Filmskom festivalu Slobodna zona u Beogradu 4. novembra.
"Društvo u cjelini mijenjaju samo politika, zakoni i mediji. Filmovi i umjetnost, kao i ljubav, djeluju na pojedince. Oni mijenjaju one koji žele biti promijenjeni", izjavila je između ostalog Dana za Popboks.
Autobiografski dokumentarni film Nije ti život pjesma Havaja mlade hrvatske rediteljke Dane Budisavljević biće prikazan na Filmskom festivalu Slobodna zona u Beogradu 4. novembra.
Kroz ritual zajedničkih obroka sa majkom i ocem, rediteljka govori o sebi, svojoj porodici i potrebi za prihvatanjem. Nakon premijere na ZagrebDoxu film je iz nedelje u nedelju punio bioskop u središtu Zagreba i tako postao najgledaniji hrvatski dokumentarac godine, a nagrađen je priznanjem za najboljeg mladog autora na DokuFestu u Prizrenu.
Uoči beogradske premijere, razgovarali smo sa rediteljkom Danom Budisavljević.
Kako si došla na ideju da sebe i svoju porodicu postaviš kao subjekt filma?
Zapravo, prvo sam počela snimati svoje prijateljice, "lezbijke nove generacije" kako sam ih zvala. Htjela sam napraviti film o generaciji koja je dožvjela tu povijesnu promjenu da iz geta dođe do kakve takve vidljivosti i da se može slobodno kretati i izražavati. Mi smo slikale, svirale u bendu, pisale poeziju, igrale nogomet. Doduše na margini, ali ipak jesmo. Međutim, pojavio se problem da će na kraju neka od njih ipak neće imati hrabrosti za javni coming out. A to bi za film bilo pogubno jer njegov nastanak je dug i skup. Tako se onda kamera okrenula prema meni i mojoj obitelji. Ni tu nisam bila sigurna da će pristati, ali sam znala da ako jednom pristanu, da se više neće predomišljati. Takvi su ljudi.
Danas živimo u vremenu u kome privatnost postaje na izvestan način roba na medijskom tržištu, gde ti vidiš granicu između privatnog života i autentične filmske priče?
U filmu postoji granica između osobnog i privatnog. Osobno je autentično iskustvo koje (ako želim) mogu podijeliti s drugima kroz umjetnost. Privatno su zamorni detalji tko koga, za koliko novca i u kojoj haljini... Ja sam jako pazila da film očistim od svih privatnih detalja i prljavog veša i da ostane stvarno samo osobno proživljeno iskustvo, kako mene tako i moje obitelji. Zato vjerujem da se publika tako dobro može prepoznati u filmu.
Da li film može da utiče na menjanje odnosa društva prema pripadnicima LGBT zajednice?
Društvo u cjelini mijenjaju samo politika, zakoni i mediji. Filmovi i umjetnost, kao i ljubav, djeluju na pojedince. Oni mijenjaju one koji žele biti promijenjeni.
U Srbiji već dve godine nije moguće organizovati Paradu ponosa, kakvu reakciju očekuješ od beogradske publike?
To je velika sramota za Srbiju. U modernoj državi svi koji plaćaju porez moraju imati ista prava. Isto tako i pravo na vidljivost. Pretpostavljam da publika koja posjećuje Slobodnu zonu, nije nacionalistički militantna. Pravu reakciju naroda bismo vjerojatno doživjeli kada bi film išao na televiziji u udarnom terminu. Ali to ne vjerujem da će se dogoditi.
Jelena Maksimović
FAMILY MEALS trailer from Hulahop on Vimeo.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.