Popboks - Jeff Chang: Hip hop je univerzalni jezik [s2]
Gledate arhiviranu verziju Popboksa
Popboks - web magazin za popularnu kulturu

Vesti · 04.09.2012. 15:07

Jeff Chang: Hip hop je univerzalni jezik

Pisac hvaljene i nagrađivane knjige o istoriji hip hopa Neće da stane ne može da stane Jeff Chang danas je gost Beograda, u okviru svoje mini-turneje po Srbiji koja je juče počela u Novom Sadu. U prepodnevnom delu svoje posete, Chang je u Domu omladine, zajedno sa Draganom Ambrozićem, predstavnikom ove institucije, jednim od prevodilaca njegove knjige na srpski Predragom Vukčevićem i posetiocima učestvovao u panel diskusiji Raznolikosti u okviru umetnosti.

Pisac hvaljene i nagrađivane knjige o istoriji hip hopa Neće da stane ne može da stane Jeff Chang danas je gost Beograda, u okviru svoje mini-turneje po Srbiji koja je juče počela u Novom Sadu. U prepodnevnom delu svoje posete, Chang je u Domu omladine, zajedno sa Draganom Ambrozićem, predstavnikom ove institucije, jednim od prevodilaca njegove knjige na srpski Predragom Vukčevićem i posetiocima učestvovao u panel diskusiji Raznolikosti u okviru umetnosti.
Diskusija je tekla u oba pravca - osim podele svojih iskustava u hip hopu, kao pisca, izdavača, novinara i fana, Changa je kao globalnog istraživača ovog planteranog fenomena zanimala geneza i razvitak ove kulture u Srbiji, te je od prisutnih dobijao odgovore na svoja pitanja na tu temu. U osvrtu na period u hip hopu od izdavanja njegove knjige 2005. godine, Chang je primetio da je njegova knjiga objavljena u trenutku kada se hip hop tržište u Americi nalazilo na svom vrhuncu, i da se od tada situacija pogoršala, pogotovo za manje izvođače i izdavače, dok je, po njegovom mišljenju "50 Cent postao hip hop supa iz konzerve", finalni produkt muzičke industrije. Navodeći podatak da je od dvehiljaditih naovamo profit od hip hopa konstantno opadao za nekoliko desetina procenata na godišnjem nivou, Chang je podvukao da se kriza u kojoj se nalazi ovaj žanr može očitati i kroz deficit novih imena: "Samo je Lil Wayne uspeo u poslednjih nekoliko godina. Mnogo je velika razlika biti dvadesetogodišnjak koji se bavi rapom početkom devedesetih u odnosu na to kakva je danas situacija."
Kao jedan od razloga za ovakav sled stvari, gost iz Amerike je naveo korporativizaciju radijskih stanica u SAD, koje su prelaskom u ruke novih gazda gubile svoj lokalni identitet, i sledstveno tome, zatvorile svoja vrata za scene u komšiluku, koje su bile generator procvata ovog žanra, zbog čega, kako je otkrio, na svojim predavanjima po SAD redovno dobija pritužbe da je "hip hop postao truo". S druge strane, Chang je naveo da je hip hop sve moćnija društvena snaga u aktivističkom smislu, što je objašnjeno na primeru učešća brojnih subjekata iz žanrovskog miljea u predsedničkoj kampanji Baracka Obame 2008. godine.
Izražavajući zadovoljstvo što se obreo u Srbiji, Chang je hip hop nazvao "univerzalnim jezikom" i sa prisutnima podelio svoja saznanja o bujajućoj sceni u Južnoj Koreji koju velikim delom dotira ova azijska  država, problemima izvođača u Južnoj Africi za vreme aparthejda i izrazio generalni optimizam u pogledu budućnosti ove kulture za koju, kako je zaključio, "neće da stane i ne može da stane".
Večeras od 19 časova u Domu omladine Jeff Chang će na tribini Hip hop kultura i mladi pričati o svojim iskustvima tokom pisanja knjige. Nakon razgovora sa autorom biće upriličena i projekcija dokumentarnog filma Style Wars iz 1983. godine. Ulaz je slobodan, a Chang će sutra biti u celodnevnoj poseti Nišu (u gradskoj biblioteci od 13:30 do 15:00 biće održana prvo panel diskusija sa lokalnim hip-hop umetnicima, novinarima i kulturnim radnicima - Raznolikosti u okviru umetnosti, a onda od 17h tribina Hip-Hop kultura i mladi).
 
Marko Nikolić


Komentari

Trenutno nema komentara.

Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.

NAPOMENA:

Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.

Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.

Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.

Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.

Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.