Od sutra u Sava centru traje Festival evropskog dugometražnog dokumentarnog filma Sedam veličanstvenih na kome će biti prikazano sedam najboljih evropskih dugometražnih dokumentarnih filmova iz prošlogodišnje produkcije.
Od sutra u Sava centru traje Festival evropskog dugometražnog dokumentarnog filma Sedam veličanstvenih na kome će biti prikazano sedam najboljih evropskih dugometražnih dokumentarnih filmova iz prošlogodišnje produkcije.
Organizatori kao garant za izbor najboljih navode oštre kriterijume selektora Tue Stin Milera, jednog od osnivača EDN (Evropske dokumentarističke mreže).
Sedam veličanstvenih ove godine su:
1. SLEPE LJUBAVI / Slepe lasky, Slovačka
2. MAJKA / La mere, Švajcarska
3. OTARASI SE ĐAVOLA / Shake the Devil Off, Švajcarska
4. VESTERBRU / Vesterbro, Danska
5. ZABORAV / El olvido, Holandija-Nemačka
6. SVE SE BELI U BARKINGU / All White in Barking, Velika Britanija
7. SLEEP FURIOUSLY / Sleep Furiously, Velika Britanija
Svečano otvaranje je sutra u 20:00 u maloj sali SC-a, a zatvaranje 28. januara u 21:15 u velikoj Sali.
Pored selektora, gosti festivala biće i Juraj Lehotski (režiser Slepe ljubavi), Antoan Katin (Majka), Piter Entel (Otarasi se đavola), Džuli Pedersen (Vesterbro, glumica), Mark Isaks (Sve se beli u Barkingu), Gideon Kopel (Sleep Furiously).
Karte se po ceni od 250 dinara mogu kupiti na blagajnama Sava centra i Bilet servisa.
Poseban popust imaju studenti, koji uz indeks, na blagajni Sava centra, karte za sve festivalske projekcije mogu da kupe po ceni od 200 dinara.
Program i sinopsisi:
SLEPE LJUBAVI
Slepé lásky
Slovačka, 2008.
77 minuta
režija: Juraj Lehotski
Film koji će otvoriti festival govori o snazi ljubavi za koju često kažemo da je slepa. Premijeru je doživeo na festivalu u Kanu, odakle je započelo uspešno prikazivanje na brojnim svetskim festivalima.
Iza naslova SLEPE LJUBAVI krije se izuzetno stilski uobličena priča o ljudima koji su slepi, ali kao i svi ljubav stavljaju iznad svega.
Mladi slovački režiser, Juraj Lehotski, i jedan od najpoznatijih mladih scenarista, Marek Leščak, napravili su divan lirski mozaik satkan od nekoliko epizoda, koje sve objedinjuje ljubav, ali i ulazak u tajenstveni prostor iza zatamnjenih pogleda. Prefinjen, neobičan i veoma moderan autorski postupak vodi nas čak i na dno mora, da bi nam dočarao složenost i osobenost glavnih junaka.
Vrhunska režija, kamera, montaža, zvuk, pa čak i animacija i specijalni efekti, predstaviće nam neočekivane dimenzije savremenog bioskopskog dokumentarnog filma.
MAJKA
La mère
Švajcarska, 2007.
80 minuta
režija: Antoan Katen i Pavel Kostomarov
Kuriozitet ovogodišnjeg festivala su dva švajcarska dokumentarisitčka pogleda na dve velike zemlje – Rusiju i Ameriku.
Prvi film, MAJKA, potpisuju dva mlada autora – Švajcarac, Antoan Katen i Rus, Pavel Kostomarov.
Njih dvojica u zabitima Rusije pronalaze priču koja kao da je sišla sa stranica nekog od romana Dostojevskog. Glavna junakinja se zove Ljubov što na ruskom znaci ljubav.
Kad je bila devojčica, majka ju je prodala za flašu votke.
Sada, mnogo godina kasnije, ona odgaja potpuno sama svoju decu, njih devetoro i hoće da usvoji deseto.
Kroz do sada retko viđene prizore konfliktne svakodnevice duboke ruske provincije, ovaj izuzetan autorski rad otkriva moć ljubavi i snagu super-heroja u jednoj običnoj ženi.
Film koji je čak i ruskoj publici doneo potpuno nove uvide, a pobedama na vodećim festivalima širom Rusije, drastično je uzdrmao i ruske filmske krugove.
OTARASI SE ĐAVOLA (na slici)
Shake the Devil off
Švajcarska, 2007.
99 minuta
scenario i režija: Piter Entel
Drugi švajcarski film je živopisni rad Otarasi se đavola autora Pitera Entela.
U Nju Orleansu nakon prohujalog uragana Katrina i velikog potopa, parohijani katoličke crkve svetog Avgustina, uglavnom siromašni crnci, počinju borbu da sačuvaju svog paroha i parohiju.
Na legendarnom mestu rođenja džeza, započinje neobična borba u kojoj se pridružuju poznati muzičari uz divne zvuke i ritmove.
Harizmatični sveštenik postaje uzdignuti svetli lik koji nadahnjuje i uliva snagu malima i slabima.
Film dramatičnih obrta,uzbudljiv kao filmovi koji se bave uvek teškom borbom za pravdu, Otarasi se đavola je slika Amerike kakvu nismo navikli da gledamo.
VESTERBRU
Vesterbro
Danska, 2008.
78 minuta
scenario i režija: Mikael Nor
Verovatno najradikalniji film ovogodišnje selekcije dolazi nam iz Danske. Danska je već godinama u samom vrhu evropskog i svetskog dokumentarnog filma, a na festivalu Sedam veličanstvenih smo svake godine imali priliku da vidimo po jedno izuzetno ostvarenje iz te zemlje.
Film Vesterbru drastično pomera granice čak i najmodernijih dokumentarističkih postupaka.
Mladi režiser Mikael Nor hrabro je prepustio svoju kameru glavnoj junakinji filma i uputio je kako da ona sama zabeleži zanimljive, dramatične i provokativne trenutke svoje intimne veze.
Priča o ljubavi, ali i priča o mladim Dancima koji se bore za svoju samostalnost iznajmljujući stan u sada za mlade sve popularnijem kvartu Kopenhagena koji se zove Vesterbru.
ZABORAV
El olvido
Holandija-Nemačka, 2008.
93 minuta
scenario i režija: Hedi Honigman
Zaborav je najnovije ostvarenje jedne od najznačajnih autorki evropskog dokumentarnog filma – Hedi Honigman.
Napravljen u uslovima vrhunske filmske produkcije, ovaj film nas uvodi u živopisni svet Latinske Amerike.
Zaborav je priča o najužem centru Lime, glavnog grada Perua, o ljudima koje susrećete na ulicama, u restoranima, u radnjama, koji gotovo pesničkom kreativnošću pronalaze načine da prevladaju užas svakodnevice.
U velikom uličnom cirkusu, smeštenom u neposrednu okolinu predsedničke palate, otkrićemo metafore za daleko veći cirkus koji traje već decenijama na političkoj sceni i koji potresa Peru i živote ljudi kao i razorni zemljotresi.
Sve to smešano je, sigurnom rukom izuzetno duhovitog junaka filma, barmena jednog otmenog restorana, u egzotični koktel koji publika pije s velikim uživanjem, ali s gorkim ukusom u ustima.
Izuzetno poetsko uobličavanje surove realnosti inspirisano i prožeto stihovima velikog peruanskog pesnika Hozea Vatanabea.
SVE SE BELI U BARKINGU
All White in Barking
Velika Britanija, 2007.
73 minuta
scenario i režija: Mark Isaks
Kao izuzetno duhovite, diskretne komedije Majka Lija, engleski film Sve se beli u Barkingu mladog autora Marka Isaksa, uvodi nas u svet malog mesta u istočnom predgrađu Londona uzburkanog stalnim dolascima velikog broja emigranata.
Naizmenično šokantan i humorističan, ovaj prosvetljujući dokumentarac otkriva rastuće senke podela, netrpeljivosti i rasizma.
Starosedeoci, Englezi smatraju da su se našli u najgorem izdanju multietničnosti savremenog sveta.
Njihove nove komšije dolaze iz svih delova sveta – Afrike, Azije, Kariba i sa Balkana. Brilijantna studija apsurdnosti rasizma koji je često zapravo zbunjenost, neznanje i osujećenost.
SLEEP FURIOUSLY
Sleep Furiously
Velika Britanija, 2007.
94 minuta
režija: Gideon Kopel
Čast da zatvori festival pripala je filmu Sleep Furiously mnogi nazivaju istinskim remek delom.
Naslov filma je preuzet iz čuvene rečenice Noama Čomskog, koja svojom apsurdnošću i poetičnošću još uvek provocira različite umetnike širom sveta. Lepotu zaboravljenog sveta, uz muziku kultnog muzičara savremene elektronske muzike, Afeks Tvina, neobičnom filmskom kompozicijom i jos neobičnijim prizorima, spaja u jedinstvenu poetsku viziju britanski filmski umetnik, Gideon Kopel.
Tek kad osetim kraj stvari dobijem hrabrost da govorim. Hrabrost, ali ne i reči. Rušeći uobičajene dramaturške i filmske obrasce, autor nam omogućava da uronimo u svet malog velškog mesta neobičnog imena.
Inspirisan u velikoj meri čuvenim modernim pesnikom, Dilanom Tomasom, rođenim nedaleko odatle, kao i kroz duge razgovore s Peterom Handkeom, Gideon Kopel je dokumentovao prostor, vreme, prirodu, ljude i životinje. Život preobražen u čist sineasticki izraz.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.