Popboks - Filmska muzika nekad i sad [s2]
Gledate arhiviranu verziju Popboksa
Popboks - web magazin za popularnu kulturu

Vesti · 23.12.2008. 13:05

Filmska muzika nekad i sad

Ozbiljni pretendenti na Oskara za najbolju filmsku muziku nedavno su se našli u prilici da sednu za isti sto i za Hollywood Reporter kažu šta misle o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti filmske muzike.

Reč je o A.R. Rahmanu (Slumdog Millionaire), Howardu Shoreu (Doubt), Dannyju Elfmanu (Milk), Alexandreu Desplatu (The Curious Case of Benjamin Button) i Janu Kaczmareku (The Visitor).

Ozbiljni pretendenti na Oskara za najbolju filmsku muziku nedavno su se našli u prilici da sednu za isti sto i za Hollywood Reporter kažu šta misle o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti filmske muzike.

Reč je o A.R. Rahmanu (Slumdog Millionaire), Howardu Shoreu (Doubt), Dannyju Elfmanu (Milk), Alexandreu Desplatu (The Curious Case of Benjamin Button) i Janu Kaczmareku (The Visitor).

Na pitanje kako ocenjuje sadašnji položaj filmske muzike, Jan Kaczmarek kaže da je vreme velikih kompozitora poput Bernarda Herrmanna i Ericha Korngolda prošlo, jer kompozitori koriste mnogo suptilniji jezik.

A.R. Rahman smatra da je do te promene došlo jer režiseri ne vole velike melodije, pa će uvek reći: "Oh, pa to odvlači pažnju s mog filma!"

Howard Shore i Alexandre Desplat, međutim, smatraju da današnjem vremenu ništa posebno ne fali, i da je jednako uzbudljivo kao i bilo koji raniji period.

"Polje pred nama je potpuno otvoreno", kaže Desplat. "Zato volim filmsku muziku, jer možeš da probaš sve što poželiš."

Na njegovu ocenu da je uloga reditelja u pažnji koja će biti posvećena muzici ključna, Kaczmarek kaže da poslednja reč ipak pripada studiju.

"Jednom sam radio s rediteljem koji je imao poslednju verziju filma, ali su mu iz studija poručili: ’Da, možeš imati tu svoju verziju, ali onda film neće ići u 20.000 bisokopa, nego u pet sala.’"

Danny Elfman kaže da najbolja muzika često završi u filmovima s malim budžetom.

Kaczmarek na to kaže da je bez novca nemoguće napraviti dobru muziku, i da se to posebno vidi u njegovoj rodnoj Poljskoj, u kojoj je filmska industrija na samrti, dok je u vreme komunizma postojala podrška države, pa je bilo moguće i komponovati kvalitetnu muziku.

"Mislim da mi ovde govorimo o različitim vrstama filma", interveniše Desplat.

"Ono što se u Americi zove art film, u Francuskoj se prosto zove film (smeh). U takvim filmovima svi se trude na naprave nešto novo i uzbudljivo, da rizikuju. Više je slobode, pa ti ne treba neki veliki orkestar, nego ti je dovoljno samo nekoliko muzičara da bi napravio sasvim pristojno delo“, kaže Desplat.



Komentari

Trenutno nema komentara.

Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.

NAPOMENA:

Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.

Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.

Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.

Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.

Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.