Digitalni muzički servis Napster pokrenuo je juče veliku "prodavnicu" MP3 muzike, u kojoj se nalazi preko šest miliona pesama, kako sa mejdžor etiketa, tako i iz kataloga nezavisnih izdavača.
Novi servis Napstera - nekada pionira neovlašćene razmene muzike na Internetu, danas ozbiljnog igrača na legalnom tržištu - pokušaće da prevaziđe Appleov iTunes, za sada vodeći servis za legalno skidanje muzike u SAD.
Digitalni muzički servis Napster pokrenuo je juče veliku "prodavnicu" MP3 muzike, u kojoj se nalazi preko šest miliona pesama, kako sa mejdžor etiketa, tako i iz kataloga nezavisnih izdavača.
Novi servis Napstera - nekada pionira neovlašćene ratmene muzike na Internetu, danas ozbiljnog igrača na legalnom tržištu - pokušaće da prevaziđe Appleov iTunes, za sada vodeći servis za legalno skidanje muzike U SAD.
Napster planira da to postigne tako što će američkim kupcima nuditi više pesama bez zaštite od kopiranja i DRM-a (digital rights managementa, koji onemogućava puštanje pesama na većini plejera osim Appleovih iPoda i iPhonea).
Veliki izdavači ranije su zazirali od prodavanja nezaštićenih fajlova, ali njihova spremnost na rizik je sve veća; neki od njih smatraju da bi prestanak dominacije iTunesa na MP3 tržištu pospešio muzičku industriju, u kojoj porast digitalne prodaje još uvek nije nadomestio pad prodaje fizičkih diskova.
ITunes je u aprilu saopštio kako je postao najveći muzički trgovac u SAD, prevazišavši lanac robnih kuća Wal-Mart; iTunes je obavestio javnost kako je od početka poslovanja 2003. prodao preko četiri milijarde pesama.
Čelnik Napstera Chris Gorog kaže kako ovaj servis neće odustati ni od svog dosadašnjeg modela, koji podrazumeva pretplatu na strimovanje neograničenog broja pesama u ograničenom roku, prenosi Reuters.
"Verujemo da će se potrošači sve više orijentisati ka modelu neograničene muzike", rekao je Gorog.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.