Pre bezmalo 50 godina - tačnije, 4. aprila 1958, čuveni znak mira debitovao je na londoskom Trafalgar Skveru, na protestu protiv nuklearnog oružja.
Izdavač National Geographic Books obeležiće ovaj jubilej objavljivanjem knjige Peace: The Biography of a Symbol, koja se bavi ovim simbolom, njegovim autorom Geraldom Holtomom i, naravno, društvenim tokovima koje je popularni "pis" obeležio, prenosi Associated Press.
Pre bezmalo 50 godina - tačnije, 4. aprila 1958, čuveni znak mira debitovao je na londoskom Trafalgar Skveru, na protestu protiv nuklearnog oružja.
Izdavač National Geographic Books obeležava ovaj jubilej objavljivanjem knjige Peace: The Biography of a Symbol, koja se bavi ovim simbolom, njegovim autorom Geraldom Holtomom i, naravno, društvenim tokovima koje je popularni "peace" obeležio, prenosi Associated Press.
Autori knjige su mirovni aktivista Ken Kolsbun i profesor novinarstva Michael Sweeney.
Holtom je bazirao simbol na vizuelnim signalima za N i D, početna slova reči nuclear disarmament (nuklearno razoružanje); prvobitno je planirao da iskoristi krst, ali je naišao na hladan prijem kod crkvenih zvaničnika.
Simbol su, između ostalih, koristili američki hipici kao oznaku protesta protiv rata u Vijetnamu, ali i sami američki borci u vijetnamskom sukobu, čije je šlemove često krasio.
Američki zavod za patente i zaštitne znakove proglasio je 1970. simbol za javno dobro, nekon čega je intenzivno komercijalizovan; našao se, između ostalog, na kutijama cigareta Lucky Strike.
Autor znaka Holtom umro je 1989. u 71. godini; do kraja života, ostao je ubeđeni pacifista.
U testamentu je izrazio želju da mu se grob označi sa dva izvrnuta simbola mira; iz nekog razloga, međutim, oni nisu postavljeni naopačke, već upravo onako kako ih je prvobitno kreirao.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.