U subotu, 26. januara (19:00), novinar i esejista Jovan Ristić će u sali na prvom spratu Doma omladine održati predavanje o filmovima nuklearnog sudnjeg dana pod nazivom Pepeo nuklearne vatre.
U subotu, 26. januara (19:00), novinar i esejista Jovan Ristić će u sali na prvom spratu Doma omladine održati predavanje o filmovima nuklearnog sudnjeg dana pod nazivom Pepeo nuklearne vatre.
"Nuklearna katastrofa, obim njenih razaranja i moguće posledice kao tema filmskih stvaralaca, aktualizovana je nedavno trenutnom političkom situacijom (terorizam, Severna Koreja...) podsećajući nas na psihozu koja je vladala u vremenu hladnog rata", navodi se u saopštenju DOB-a.
Predavanje će biti praćeno insertima iz ostvarenja kao što su Dan posle, Testament, Ratna igra, Na plaži, Dr. Strejndžlav i Čudesna milja.
Kao ilustracija u celosti će biti prikazan film Niti (Threads, 1984) Mika Džeksona, po mnogima ultimativni film o nuklearnom ratu i njegovim posledicama.
Film je titlovan na srpski jezik.
Niti su nastale u produkciji BBC-ja, godinu pošto je snimljen Dan posle Nikolasa Mejera.
Dok Dan posle važi za najpoznatiji film o posledicama atomskog rata, Niti važe za najozbiljniji i najrealističniji koji je snimljen na tu temu, i bez ublažavanja pokazuju šta bi se desilo kada bi nuklearna vatra sagorela sve tanane spone koje čovekov život čine uređenim i prijatnim, a njegovo društvo civilizovanim.
Za razliku Mejera, čiji je Dan posle melodramatičan i ušminkan, Džekson se opredelio za nerazblaženo prikazivanje atomskog rata, oslanjajući se na hladan, dokumentaristički pristup i naučne činjenice koje je, pored ostalih, dobijao od Karla Sagana, vojnih stručnjaka, sociologa...
Niti su prvi film koji je na realističan način prikazao raspad civilnog društva i sistema civilne odbrane u okolnostima atomskog rata, i prvi koji je pokazao, u skladu sa naučnim istraživanjima, da će preživeli ponajviše stradati od jednogodišnje nuklearne zime, a ne samo od radijacije.
Ulaz na predavanje i projekciju je besplatan.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.