Izložba Poslednja pobuna: 30 godina nju vejva i panka u Beogradu biće otvorena 5. decembra - istovremeno na Popboksu i u beogradskom prostoru Magacin (Kraljevića Marka 4).
U pitanju je izbor iz grafičkog materijala, uglavnom fotografskog, koji svedoči o javnim i skrivenim potencijalima Beograda pre tri decenije, između 1979. i 1982. godine.
Izložba Poslednja pobuna: 30 godina nju vejva i panka u Beogradu biće otvorena 5. decembra - istovremeno na Popboksu i u beogradskom prostoru Magacin (Kraljevića Marka 4).
U pitanju je izbor iz grafičkog materijala, uglavnom fotografskog, koji svedoči o javnim i skrivenim potencijalima Beograda pre tri decenije, između 1979. i 1982. godine.
Izložba je zasnovana na „vizuelnim uspomenama“ Goranke Matić, nekadašnjeg fotografa Džuboksa, kasnije Poleta, Starta, Ritma, Vremena..., danas foto-urednice u dnevniku Politika.
Njen ekskluzivni autorski materijal se prvi put izlaže - radi se o najznačajnijoj kolekciji autentičnih foto-dokumenata iz tog perioda.
U ovakvom obimu i sa ovakvim tematskim okvirom nikad nije bio predstavljen javnosti: obuhvata tri karakteristične situacije cele scene, u kojoj su se svi akteri našli, pre ili kasnije: 1. koncerti, 2. fotografisanje za medije i 3. privatne situacije.
Goranka je pratila razvoj pank i novotalasne scene mada joj ne pripada generacijski, ali garderoba, izgled Beograda i ponašanje ljudi su zabeleženi na ovim snimcima sa senzibilitetom koji odgovara celom zbivanju, dokumentujući jednu neobičnu zajedničku energiju, koja je samo tad bila moguća.
Gvido Obradović, muzičar i autor prvih pank fanzina u Beogradu, autor je jedne paralelne postavke koja se sastoji od vizuelnih komadića koji su autorski rad ili nađeni materijal nekog ko je bio jedan od onih prvih aktera pomenute scene.
“New wave ili novi talas - kod nas je imao ulogu koja daleko prevazilazi muzičke kategorije – na prelazu 70-ih u 80-e, u jednoj rovitoj političkoj situaciji u vreme i odmah posle Titove smrti, delovao je kao jedini alternativni kulturni model vredan pažnje”, navodi se u saopštenju Doma omladine, organizatora izložbe.
“Naša namera je da kroz aktivan rad na prikupljanju dokumentacije iz ovog perioda stvorimo i sačuvamo arhivu o ovom zbivanju, kao i da ga revalorizujemo.”
Izložba sledi nakon proletošnjih muzičkih i filmskih programa u DOB-u, te serije tribina sa učesnicima kao što su Srđan Đile Marković, Cane Kostić, Branko Rosić Rosa, Slobodan Konjović, Momčilo Rajin, Koja i Nebojša Pajkić, koji su govorili o različitim aspektima domaćeg panka i novog talasa.
Izložba Poslednja pobuna: 30 godina nju vejva i panka u Beogradu će na našem sajtu biti objavljena istovremeno kada bude otvorena u Magacinu, gde traje do 20. decembra.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari
Trenutno nema komentara.
Morate biti prijavljeni da biste komentarisali tekstove.