Bajaga i Instruktori su sinoć, pred punim Sava centrom, održali prvi od tri koncerta na kojima proslavljaju 25 godina rada
Mesto: Sava centar, Beograd
Vreme: Ponedeljak, 28. decembar 2009.
Organizacija: Long Play
Koncertna sala Sava centra je puna k'o oko. Došli su mladi, vrlo mladi i oni što imaju preko 40 a još se osećaju mladima. Uglavnom fin neki svet. U vazduhu je naelektrisanje – očekuje se da muzičari izađu na scenu. A kada izađu, 90-tih u Srbiji kao da nije bilo.
Momčilo Bajagić Bajaga, malko puniji u licu i stasu, i dalje je u suštini onaj dobri, nasmejani dečko sa gitarom i kultivisanim nastupom, čiji trejdmark bariton izmamljuje ciku devojčica. On je istinska zvezda. On ne mora svirku da započne očiglednim hitom da bi ga se publika setila.
I zaista, kamerna Otkada tebe volim jedna je od manje poznatih pesama sa jugoslovenskog superselera Prodavnica tajni. Ali publika zna svaki stih, a sa toplim ređanjem strofa ushićenje se zakuvava do eksplozije oduševljenja, koje nastupi kad Bajaga predstavi svoje Instruktore i naredi juriš na glavni grad Nemačke.
Teško je videti nekog da ne igra, ne peva ili bar ne tapše uz Berlin, zarazni favorit sa ploče Pozitivne geografije (1984), čija godišnjica je objavljivanja poslužila kao povod za sadašnju vrlo uspešnu turneju Bajage i Instruktora po Americi i bivšoj Jugoslaviji. Kao da su se taj debi album, i potonje megauspešne ploče Sa druge strane jastuka (1985), Jahači magle (1986), Prodavnica tajni (1988) i Neka svemir čuje nemir (1989) pojavili juče, pa se, eto, tinejdžeri u Sava centru vesele uz sveže hitove koji se slušaju na svakoj radio stanici i puštaju u svakoj diskoteci.
A šlagvort na slatku iluziju udara gitarista Žika Milenković, dok najavljuje Godine prolaze: „Mi uvek pred sobom imamo ovako mladu publiku, tako da za nas vreme stoji“.
Avaj, ne stoji. Devedesetih je ipak bilo, kao što je bilo i ove decenije, koja ističe za par dana. I obe su za srpsku popularnu muziku apsolutno bile tragične, svaka na svoj način. Grupa Bajaga i instruktori u njima je dostojanstveno opstala – možda više ne pravi ploče poput Sa druge strane jastuka na kojoj je svaka pesma hit, no svakako održava sebe u kondiciji, snima albume na tri-četiri-pet godina, često ide na turneje i uvek puni sale.
Bajaga, dakle, nije problem. Problem je što vrlo mlada publika, koja je došla na njegov večerašnji koncert, nema mnogo toga sličnog da bira u pop-rok miljeu na srpskom jeziku, između dva nastupa Instruktora. To što će oni i sutra i prekosutra svirati na istom mestu, verovatno po dva i po sata kao sinoć, ne menja suštinu problema.
Jedan razlog valjalo bi tražiti u danas, čini se, teško dostižnom kvalitetu Bajaginih tekstova i kompozicija, koje njegov bend u Sava centru izvodi ležerno, bez insistiranja na preciznosti svirke ili upeglanosti zvuka. Ovaj, tokom 80-ih godina najistaknutiji predstavnik pop i rok mejnstrima – omraženog među današnjim „rok alternativcima“ – osvajao je, i još osvaja melodičnim i pevljivim pesmama koje se uvlače pod kožu, sa nepretencioznim, šarmantnim, svakako poetičnim tekstovima koji slušaoca mogu baciti u razmišljanje kad se najmanje nada (Zažmuri, Rimljani...).
Posebna priča su ljubavne pesme, danas žanr u najpogrdnijem smislu, koje kod Bajage nisu zbir opštih mesta, već vrcaju maštom i nešablonskim opisima (Marlena).
Drugi, podjednako važan razlog je smanjeni uticaj srpskog pop i rok mejnstrima. Ako se izuzmu Bajaga i Riblja čorba, koji su slavu stekli i zacementirali tokom 80-ih godina, na glavnoj sceni, od muzičara suštinski poniklih u sledeće dve decenije tu su još samo Van Gog i Aleksandra Kovač.
Njih „alternativci“ takođe ne mirišu. Mejnstrim je taj koji regrutuje nove, mlade snage za određenu vrednost. Kad on postoji, lako je, unutar te vrednosti, opredeljivati se između nijansi. Ali mejnstrim o kojem govorimo izgubio je i obim i zamah pred navalom etno-turbo-rialiti-skandal mejnstrima, i u suštini je postao alternativa – sa dobrim Bajagom, omraženom Ribljom čorbom, potcenjivanom Aleksandrom Kovač i ismejavanim Van Gogom kao jedinim protagonistima.
Premalo je to da se zadovolji očita glad srpskih tinejdžera za novim sadržajima, a oni hranu sigurno neće potražiti u srpskim rokenrol podrumima, već na trpezama koje se glasno i vidljivo oglašavaju preko cele godine.
I dok raja s Bajagom peva "Sve je više varvara, a sve manje Rimljana", ne drma me nostalgija za zlatnim vremenima dobre pop pesme. Ledi me čista jeza od budućnosti, koja je uveliko postala sadašnjost.
NAPOMENA:
Komentari ne odražavaju stav redakcije Popboksa već je ono što je u njima napisano isključivo stav autora komentara.
Da bi vaš komentar bio objavljen potrebno je da bude vezan za sadržinu teksta, odnosno da predstavlja mišljenje o objavljenom tekstu.
Nećemo objavljivati uvredljive, nepristojne i netolerantne komentare, kao ni one čijim bi se objavljivanjem prekršio Zakon o javnom informisanju.
Ukoliko nam u komentaru ukažete na činjeničnu, gramatičku, slovnu, tehničku i sl. grešku, bićemo vam zahvalni i prosledićemo informaciju odgovornima u redakciji, ali taj komentar nećemo objaviti.
Komentare koji se tiču uređivačke politike nećemo objavljivati, sve predloge (i zamerke, pohvale...) koje imate možete nam poslati e-mailom.
Komentari